neprihlásený Sobota, 21. decembra 2024, dnes má meniny Bohdan
Druhá nočná hodina bude mať 3601 sekúnd

DSL.sk, 30.6.2012


K dnešnej poslednej hodine podľa univerzálneho UTC času bude pridaná tzv. skoková sekunda a po UTC čase 23:59:59 bude nasledovať čas 23:59:60 a až následne čas preskočí na dátum 1. júla a čas 0:00:00.

V našom stredoeurópskom letnom čase bude predĺžená druhá hodina v noci a po 1. júli 1:59:59 bude nasledovať 1:59:60.

K pridaniu skokovej sekundy, ktorou sa kompenzuje spomaľujúce sa otáčanie Zeme, prichádza prvýkrát od 31. decembra 2008. Predchádzajúce skokové sekundy boli pridané v decembri 2005 a predtým až v decembri 1998.

Sekunda je v súčasnosti zadefinovaná mimoriadne presne pomocou počtu oscilácií atómu cézia a ľudstvo pomocou atómových hodín meria čas s veľmi vysokou presnosťou.

Pôvodne bola ale sekunda definovaná ako jedna 3600-tina hodiny, pričom hodina je jednou dvadsaťštvrtinou dňa, jednej otáčky Zeme okolo vlastnej osi. V polovici minulého storočia pri exaktnejšom predefinovaní pomocou oscilácie cézia bola stanovená sekunda tak, aby samozrejme spĺňala túto definúciu podľa dĺžok dňa v predchádzajúcich viacerých desiatkach rokov.

Problémom ale je, že dĺžka dňa nie je stále rovnaká. Otáčanie Zeme sa postupne spomaľuje a deň sa mierne predlžuje, navyše dĺžka otáčky je ovplyvňovaná aj momentálnymi vplyvmi ako sú presuny hmoty v jadre Zeme.

Pre kompenzáciu tohto rozdielu a zabráneniu rozsynchronizovania času meraného atómovými hodinami a skutočnej fázy dňa vyplývajúcej z aktuálneho otočenia Zeme sa vznikajúce rozdiely kompenzujú občasným pridávaním tzv. skokovej sekundy v čase meranom človekom.

Sekunda sa pridáva vtedy, ak by rozdiel mal dosiahnuť 0.9 sekundy. Aj s dnešnou skokovou sekundou sa ich od začiatku používania tohto mechanizmu od roku 1972 pridá celkovo už 25.

Viaceré systémy vyžadujúce presné meranie času samozrejme musia počítať so skokovými sekundami. Problémom ale je, že skokové sekundy nie je možné vopred vypočítať, pre ich závislosť na momentálnych podmienkach sa o nich rozhoduje na základe meraní. Pridávanie sekúnd tak vyžaduje pravidelné aktualizácie softvéru a v prípade niektorých aplikácií navyše komplikuje softvér.

V posledných rokoch sa tak v Medzinárodnej telekomunikačnej únii, ITU, pripravuje návrh, podľa ktorého by sa skokové sekundy zrušili. Návrh mohol byť prijatý na januárovom zasadaní ITU, štáty sa ale nedohodli a odsunuli hlasovanie o návrhu na rok 2015.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Japonci uviedli otočný USB-C kábel
Celoštátne DVB-T mierne zlepšilo SD rozlíšenie, ale znížilo počet riadkov
Telekom oznámil výrazné rozšírenie 5G siete
Chrome zrýchlil sieťovú komunikáciu podporou dvoch nových funkčností
Sprístupnená druhá testovacia verzia už Androidu 16
SpaceX začala poskytovať plošnú mobilnú sieť z vesmíru v prvej krajine
Intel zlepšil výkon posledných CPU v hrách, potrebné sú aktualizácie
4ka vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 42 staníc
USA majú zvažovať zákaz predaja routerov od TP-Link
Ďalšia zmena v dlhej podpore linuxového jadra, avizovaná podpora 6.1 zrazu predĺžená


Diskusia:
                               
 

...a zase nebude iPhone budiť :D
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

bezte uz do prdele s tym jatelefonom, koho to zaujima?
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

Nikoho ale vždy sa tu rozbehne super diskusia :D
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

nemas na iphone tak vyplakavas ze? neboj mamina nasetri a kupi nejaky bazarovy
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

mne by si musel hodne pridat k tomu tzv telefonu aby som nosil to nahnite jablko (maju to aj v logu).
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To by ma zaujimalo, preco ludia este aj v tejto dobe otravuju s casovymi pasmami, posuvanim casu a dokonca s prestupnymi sekundami. To by bol taky problem, keby u nas nastavalo poludnie okolo 13:00 a u Japoncov o 21:00?

Je vobec este nieco viazane na tento cas? Viem, ze kostolne zvony zvonia o 12:00, ale to by sa snad dalo posunut na poludnie. Alebo by mohli stale zvonit o dvanastej a mali by to vsetci na celom svete naraz.
Odpovedať Známka: -4.9 Hodnotiť:
 

Aj také nápady už boli ale skrachovali. Či by si nebodaj chcel ráno vstávať o 22:00, obedovať o 3:00 (po "polnoci") a spať ísť o 12-tej. Však to by sm asi zošalel a pripadalo mi to ako keď na obed idú deti v škôlke spať :D
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

...a ešte som zabudol dodať, že pri časových pásmach aspoň vieš keď cestuješ kde je koľko hodín, NIE? A keby to bolo po tvojom tak v cestovke by si počul: odletíte lietadlom ráno o 23:30 a pristanete ráno o pol 2-hej na Hawaji, odtiaľ pôjdete loďou na Bora Bora kde prídete práve na východ slnka o 15:48"
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

uplna "katastrofa"
Odpovedať Známka: 0.5 Hodnotiť:
 

Tak by slnko vychadzalo v iny cas - je to ale taky problem? Akurat by to mozno chcelo posunut hodinky a budiky.
Na vychod Slnka sa aj tak da tazko nieco naviazat, lebo tento cas sa stale meni a to ako v ramci 1 miesta a roznych casovych obdobi, tak aj v ramci roznych miest. Ak by ti toto vadilo, tak ako to, ze ti nevadi, ze niekde povedia "uzite si vychod slnka, lebo toto tu je len raz za rok".
Vyhoda jednotneho casu by bola prave v tom, ze vies, kolko je hodin. Vyrazil si v case X a ked bude trvat cesta 4 hodiny, tak sa ti nemoze stat, ze pristanes zase v case X (ineho casoveho pasma). Jednoducho by si pristal v case X+4.
Odpovedať Známka: -1.5 Hodnotiť:
 

Presne, je to len mentalitou nastavene, ze o 6:00budik. Ved mi moze byt jedno kedy ten budei bude zvonit, denny cyklus sa nezmeni, len sa zmeni cislo. A presne skor vidim vyhodu v tom predpokladanom case, ako este ratat, ze kde je aky posun.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

pretoze kazdy si chce uzit VLASTNY 1337 TIME... preto...
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

suhlasim s tebou a dodam ze dalsia super ficuria je posun na letny cas ... ved ked velke podniky si kvoli skorsiemu vychodu slnka chcu usetrit (o com aj tak pochybujem) tak nech si posunu pracovnu dobu v lete. ale preco s tym otravovat vsetkych??
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

a deň by ako vyzeral ? :D .. pol dňa by bolo 23. a pol dna 24. ? :D
máš to nedomyslené.
Odpovedať Známka: 5.5 Hodnotiť:
 

think twice
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

+100

A Nový rok by sa oslavoval naobed, pekne aj ohňostroje by bolo vidno
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Si blby alebo sa len robis? Denny cyklus sa nezmeni jednuducho polnoc by bola o 15:00 napriklad, ale tma jak u cigana pod koselou by bola rovnaka - samozrejme ten zlty sneh by bolo vidno aj tak.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

Ja sa len robím blbý ale ty asi naozaj si. A AKO chceš vyriešiť nový deň v kalendári? O 15:40 je ďalší deň? Sa zamysli a začni chodiť von, nie len doma sedieť. Lebo asi nevieš tak o 12tej je slnko pekne najvyššie a tieň ide na sever a na južnej pologuli na juh (letný-zimný čas je hovadina to by som zrušil). A o 12:00 vnoci sme slnku "chrbtom", či? A 12-tka je pekne na hodinách hore a ručičky sa prekryjú nie ked je Slnko najvyššie, nie náhodou?
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Pekná hovadina. Prídeš niekam do Austrálie a budeš sa furt pýtať "prosím vás, o koľkej je u vás polnoc?" Pri súčasnom systéme vieš presne, aká časť dňa práve je.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

zivotne dolezita informacia, ze kedy je u vas polnoc... naco by ti to bolo? ci bez toho nezaspis?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

omnoho jednoduchsie namiesto sucasneho posuvania hodiniek ked prides do australie...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

boze ty mas asi nejaku vadu. Ked cely den sedis doma v pivnici za kompom a hras nejaku traposinu je jasne ze ti to je jedno
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

debilko, som bol v krajinach v ktorych si ty nikdy nebol a nebudes
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ako sa ta hra vola?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ta hra sa vola ze ked nemam argument tak zacnem urazat diskutera
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

toľko sekúnd v jednej hodine, konečne sa vyspím.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mna zasa neustale fascinuju tvrdenia vedcov typu "je to sposobene presunmi hmoty v jadre Zeme". Zaprve vsade nam tlacia do hlavy, ze Zem ma tuhe kovove jadro, a zadruhe, je to stale len hypoteza na zaklade X nepriamych merani. Realne vieme co je pod zemou tak 10-15km, lebo hlbsie sme sa este nedostali.
Odpovedať Známka: -2.1 Hodnotiť:
 

v akom skupenstve moze asi tak byt kovove jadro pri tych teplotach a tlakoch ktore su v strede zeme?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Ked je tuhe, ako sa v nom moze presuvat hmota?
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

že TUHÉ kovové teleso v ktorom sa presúva hmota .. to je jako kovový kontajner v ktorom sa presúva hmota ? :d
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ano, aj mne to doslo este davno predtym, ako si to napisal, ze v tuhom telese sa asi vela hmoty presuvat nebude. Preto som sa pytal, ci mi vie niekto vysvetlit, preco na jednej strane je vraj jadro Zeme tuhe, a na druhej sa v nom vraj presuva hmota.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Boze, ty mantak, moze to byt kovove jadro ake chce, pri tych teplotach urcite nieje v pevnom skupenstve. A aj kov sa presuva, keby si zavesil vodorovne tyc za jeden koniec, za tisic rokov by sa ohla.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Lepsim prikladom su hlinikove rozvody v starych bytoch. Hlinik ma tendenciu odtiect a kontakty sa tym povoluju - preto cas od casu treba dotiahnut kontakty v zasuvkach.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Nie je to tak ze hlinik je velmi makky kov, skrutky ho roky tlacia, prechadza nim prud..? Videl som priemyselne budovy s instalaciami z 60, 70 rokov a tie vodice stale drzali jak zavarene. Mozno kvalitna praca komunisticky motivovanych majstrov, mozno kvalitny material (nie od deciek H16)...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pri hliniku sa prejavuje efekt topenia hliniku, ked cez neho prechadza prud. Plus nesmies zabudat na to, ze za sociku sa v panelakoch vsetko pancovalo ako sa dalo (do priemyselnych budov si to velmi nedovolili). Preto sa vacsina hlinikovych vodicov zo 70tych rokov lame uz len pri dotyku prstom, ale napr. hlinikove vodice z 50tych rokov su v poriadku - vtedy bolo po vojne, a veci sa robili velmi kvalitne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ano, je to tak.
na svorkach vznika chemicka reakcia a hlinikove vodice sa casom rozpadavaju na prach.
problem styku dvoch roznych kovov, vzdusnej vlhkosti a elektrickeho prudu.
to co si videl bolo zrejme nieco s medenymi vodicmi a medenymi svorkami.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To su sice pekne priklady, ale uplne mimo. Kam by sa v tomto pripade "ohlo" cele jadro, pripadne kam by odtieklo? Pri tom tlaku co tam je (ak je teda pravdivy vseobecne uznavany model) musi byt to jadro tuhe. Tak ako jadro planet typu Jupiter pripadne jadra hviezd, ktore su z plynov.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to ze je TUHE si napisal len ty
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ehm.... a cela vedecka komunita, ze?

http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_core#Core
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

urcite? citujem tvoj zdroj.

...Seismic measurements show that the core is divided into two parts, a solid inner core with a radius of ~1,220 km[2] and a LIQUID outer core...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A mňa zas fascinuje teória že Zem je dutá :D Vovnútri je akési centrálne Slnko a dokola zemskej kôry normálne krajina. A aby to bolo ešte záhadnejšie tak na Zemských póloch majú byť džúry kade sa tam dá dostať :D

http://goo.gl/pyOKY
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

a vsetko je tam vacsie aj ludia su ako obri aj zvierata rastliny
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ostáva potom otázka čoje ropa? Treba spraviť tam expedíciu a zistiť či sme sa nenavŕtali do nejakej žumpy
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

sak ropa je tusim ten produkt ktory vznikal z fauny a flory pod zemou, nejakymi fakt hustymi reakciami
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

To tusim hovoril ten sialeny profesor z matfyzu - ze vnutri Zeme je ina Zem, ktora je vacsia ako ta vonkajsia - odkial to je?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nie, to tvrdil ten chirurg z Detskej fakultnej nemocnice na Kramaroch, ked vyoperoval z vlka babicku a Karkulku.
Clovece, nepletu sa ti realne udalosti s tymi imaginarnymi?

Švejk - 1. díl - kapitola 4
... Jeden byl pořád ve svěrací kazajce, aby nemohl vypočítat, kdy bude konec světa. Taky jsem se tam sešel s několika profesory. Jeden s nich pořád chodil za mnou a vykládal, že kolíbka cikánů byla v Krkonoších, a ten druhý mně vysvětloval, že uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta vrchní.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To kludne mohlo byt inspirovane Einsteinom. Pretoze ten svojho casu bol v Prahe a teoreticky mohol chodit do tej istej krcmy, kde autor Svejka. na YT je aj jedno video z hodiny MatFyzu na CVUT, kde to jeden profak hovori.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Hodina astrofyziky: http://www.youtube.com/watch?v=wWLQhntdWok
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

tu hovoria tiez, ze Zem je duta a par ludi zistilo, ze centrum gravitacie sa nachadza nie dole, ale hore (od 28:21) a doporucujem vam aby ste si to pozreli cele:

http://goo.gl/8WtcJ
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Uz ani ten cas nie je to co byval ...
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Huraaa pospime dlhsie,len dufam ze to fico nezdani
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

A zas sa bude pocitat datum a cas z milisekund o kusok zlozitejsie, hura. Je to uplna volovina a treba zrusit skokove sekundy, vsak koho zaujima, ze polnoc bude o sekundu neskor. MFP. A letny/zimny cas je tiez uplna debilina, jednak to rozhasi biorytmus, vlaky stoja zbytocne hodinu na stanici apod.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

sa tesim na tie clanky zajtra, kde aka sluzba microsoftu nezvladla skokovu sekundu :)
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

mal si na mysli apple vsak
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Éj, ale som sa dobre vyspal, by mali tú sekundu pridávať častejšie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Čo je zlé na označení "priestupný", ako pri dňoch? Alebo mávame vo februári tiež skokový deň? :-|
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár