neprihlásený Utorok, 23. júna 2026, dnes má meniny Sidónia
Čína vyslala ľudskú posádku na svoju vesmírnu stanicu

DSL.sk, 16.6.2012


Čínska ľudová republika dnes úspešne vypustila loď Šen-čou 9 s ľudskou posádkou, ktorá smeruje na čínsku experimentálnu malú vesmírnu stanicu, tzv. vesmírne laboratórium, Tiangong-1, v preklade nebeský palác.

Informovala o tom čínska agentúra Xinhua.

Loď vynáša na orbitu raketa Long March 2F, štart sa uskutočnil dnes naobed o 12:37 nášho času z Jiuquan Satellite Launch Center v severozápadnej Číne.

Let je celkovo len štvrtým čínskym letom s ľudskou posádkou do vesmíru, prvý uskutočnila táto krajina v roku 2003. Posádka je trojčlenná a jej členom je aj prvá čínska taikonautka, 33-ročná Liu Yang.

Tiangong-1 slúži na vedecké expirimenty vo vesmíre ale najmä na overenie technológie pre stavbu väčšej vesmírnej stanice. Tiangong-1 bol vypustený na obežnú dráhu v septembri 2011, má dĺžku 10.4 metra, priemer 3.35 metra a váži 8.5 tony.


Prvá čínska taikonautka Liu Yang (foto: Xinhua)



Tiangong-1 obieha Zem vo výške okolo 350 km, na začiatku mesiaca ho Čína ale uviedla na o niečo nižšiu orbitu vo výške 343 km pre spojenie so Šen-čou 9. Automatické spojenie Tiangong-1 s vesmírnou loďou Šen-čou si už Čína odskúšala v novembrovej nepilotovanej misii Šen-čou 8, s posádkou Šen-čou 9 otestuje manuálne ovládané spojenie.


Štart rakety Long March 2F s loďou Šen-čou 9 (foto: Xinhua)



Po odskúšaní technológie chce Čína do roku 2020 postaviť vesmírnu stanicu o hmotnosti 60 ton. Pre porovnanie medzinárodná vesmírna stanica ISS obiehajúca Zem v podobnej výške má hmotnosť 450 ton.


Štart rakety Long March 2F s loďou Šen-čou 9 (video: CCTV)



Šen-čou 9 bude vo vesmíre po dobu 13 dní. Vo vesmírnej stanici budú podľa informácií Xinhua len dvaja taikonauti, jeden zostane v lodi Šen-čou 9 pre prípad problémov a možnosť rýchlejšieho odpútania sa lode od stanice.



Najnovšie články:

Pri aktuálnej nehode Tesly so samojazdiacimi funkčnosťami mal vodič zrýchliť plynovým pedálom
Flash pamäť pre smartfóny zrýchlila na viac ako 10 GB/s
Cez QR kódy sa uskutočnilo 100-tisíc platieb, denný počet zostáva pomerne nízky
Aj Česko plošne zakáže mobily na školách
Android dovolí iba aplikácie od overených vývojárov od 2027, v prvých krajinách už o tri mesiace
Tesla so samojazdiacimi funkčnosťami pri tragickej nehode zišla z cesty a vrazila do domu
NASA vyvinula rýchlejšie vozidlo pre Mesiac a Mars zvládajúce náročný terén, video
Spotreba dátových centier má tento rok narásť o 26%, môže za to AI
Vznikajúci konkurent pre Starlink vyniesol ďalšie desiatky satelitov
Orange bude dodávať k 2.5 Gbps optike čínsky Huawei s 10 Gbps LAN portom - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

taikonauti :D :D
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

teletabbies
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

taikonauti odletia na lodi seinčou van čou postavia novy čian čao, budu jest čin čančiaou a vznikne z toho čančičišiau
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

my sme ti Pi a Pa, z macacej planety!
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

A ja som dostal chuť na Vifonku...
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

a ja posielam vsetkym adolfom kvety :)
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

co to znamena taikonautka? ze vie dobre trtkat?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

prečo ich v článku volajú taikonauti? to mal byť nejaký vtip alebo su tie činske svine znova take namyslené, že zas majú niečo pomenované len podľa seba?
Odpovedať Známka: -9.2 Hodnotiť:
 

Rusi maju kozmonautov, Americania astronautov, Cina taikonautov.. kazdy si to nazve specificky podla seba, ide o narodnu hrdost a odlisovanie sa..
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

a my mame fetakov, ale aj narkomanov a bezdomovcov.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

nezabudaj na kolednikov :D
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Politikov
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a Rytmusa
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a Jara Slavika
Odpovedať Hodnotiť:
 

No len "astronaut" je zatiaľ riadne premrštené... ku hviezdam (ba ani k tej najbližšej) sa ešte žiaden nedostal.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Ja som sa k najblizsej hviezde dostal celkom blizko, asi tak na 147 mil km, co je len nieco vyse 8 svetelnych minut.
Ani by som uz blizsie nesiel, lebo mi je dost teplo na skafander. Som astronaut?
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

ee, status astronaut ziskas az ked aspon raz opustis zivy nasu atmosferu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

nenahovaraj ho na drogy
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Sviňa si akurát tak asi Ty.... máš to v ČLANKU vysvetlené..
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

A okrem toho, že je sviňa je ešte aj negramotný.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

videl si niekedy svinu pisat????
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

fixkámi? "nedrž to jak prasa fixky"
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

prajem stastnu cestu pingpongonautom :-D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

5:05 okolo nich preletelo ufo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A ze cinske vyrobry su zle. Kolko krajin dokaze na svete to co oni?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Jedina krajina, ktora to v sucasnosti okrem ciny dokaze je slovensko ale u nas nikto robit taikonauta za taky plat nebude. Je kriza, mlady pan, secko je drahe. Atd ...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

moreee a jak sa bude slovensky kozmonaut volat?

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

alkonaut, moreee
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

skôr tunelonaut ci boha!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

tak sem tam sa ta kopia co vyrobia aj podari. Btw bez rusov by akurat tak ich taikonavti ci co to maju leda tak pasli ovce ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Už ich je na planete dost teraz ide kolonizovať vesmír

Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Rebrik do nebe? TO je picovina!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

do 10 milionov rokov ju skolonizujeme...Galaxiu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ake palivo vlastne do toho pouzivaju? Pretoze ked startuju americke rakety, tak to robi podstate viac bordelu naokolo a aj ten "ohen" pod raketou je nejaky podstatne vacsi a nie je priesvitny... Nevynasli nahodou nejaku novu secuansku zmes? :)
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Bioplyn.
Neprdis, neletis.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Pouzivaju Dinitrogen tetroxide + Unsymmetrical dimethylhydrazine. Americke rakety maju RP-1 + tekuty kyslik alebo tuhe palivo, a tie narobia viac bordelu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Thanks Good Guy Greg!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

ten bordel robia boostre na tuhe palivo ktore sa pouzivaju casto v prvych stupnoch rakiet, pripadne pri raketoplanoch co este lietali, RP-1 + kyslik tiez nerobi bordel, staci si pozriet start Sojuzu nejakeho
Odpovedať Hodnotiť:
 

cinsky program je zalozeny na ruskych nosnych raketach Sojuz. takze palivo pouzivaju ruske, kvapalne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/watch?v=jyMVDpoSKiQ

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ukecala by ma.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Keby nemala kozy, tak vyzera ako korejsky chlapec.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ukecal by ta?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Jasne a na moje deti by to nemalo vplyv, lebo by to potom bola minulost.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

dohodneme sa.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Jednoducho nadhera! :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cina moze byt hrda na to co sa im podarilo poslat do vesmiru.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj ja si myslim, ze mozu byt hrdi na to, ze tam nieco vobec vyslali
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

jake ma paradne monterky!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Akurat nechapem preco su modre a nie cervene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze preco nie cervene? vsak kazdy vie ze vesmirne jastere drazdi cervena farba. si nevidel, vsak aj riplajova mala modre gatky....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

teda najprv mala riplajova cervene gatky, to ju zacal honit ten vesmirny jaster, no a potom si dala modre a tak sa jej podarilo prezit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ehm.....čo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

kopirovat vie kazdy, ked ma k tomu manual a priatela na telefone. hlavne ked ide o tak staru technologiu ako IKEA, ..pardon, chcel som povedat, Sojuz.
Staci na to motivacia a mat patricnu hotovost.

Ukrajina lieta, EU lieta, Rusko lieta, Juhoafrican v USA Musk lieta, Cina na kopii Sojuzu lieta, len NASA z USA setri a srotuje raketoplany.

Osobne si myslim, ze zo zeme je najlepsi magneticky prak.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár