neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Európa teleportovala informáciu na 143 kilometrov, predbehla Čínu

DSL.sk, 23.5.2012


Tím najmä európskych vedcov z univerzít a výskumných inštitútov v Rakúsku, Nemecku a Nórsku ale tiež kanadskej University of Waterloo dosiahol nový rekord vzdialenosti, na ktorú sa podarilo úspešne použiť kvantovú komunikáciu označovanú vedcami ako kvantová teleportácia.

Európski vedci teleportovali na Kanárskych ostrovoch informáciu medzi ostrovami La Palma a Tenerife na vzdialenosť 143 km, čím výrazne prekonali nedávny rekord 97 km čínskych vedcov.

Pri kvantovej teleportácii sa využíva efekt tzv. kvantového previazania, teda previazanosť niektorých kvantových vlastností dvoch častíc vzniknúcich spolu istým spôsobom a to bez ohľadu na ich aktuálnu fyzickú vzdialenosť. Podobne ako čínski vedci aj európski využívali kvantovú previazanosť páru fotónov, využívaným kvantovým stavom bola ich polarizácia.

Technika kvantovej teleportácie umožňuje skopírovať u príjemcu informácie odosielateľom zvolený kvantový stav ďalšej tretej častice, v tomto prípade fotónu. V tomto stave, qubite, samozrejme ale môže odosielateľ kódovať odosielanú klasickú informáciu.

Kým pri klasickej kryptografii je aj pri bezpečnej distribúcii kľúča stále šifrovaná komunikácie potenciálne dešifrovateľná pre slabiny použitých algoritmov alebo po získaní dostatočného výpočtového výkonu, bezpečnosť kvantovej teleportácie nie je slabinami algoritmického typu ohrozovaná.

Jedna zložka informácie je totiž transportovaná implicitne kvantovým previazaním častíc. Podstatu previazania síce zatiaľ plne nechápeme, zároveň ale nepoznáme ani fyzikálne mechanizmy umožňujúce narušiť bezpečnosť kvantovej teleportácie.

Prvým krokom poslania informácie u kvantovej teleportácie je distribuovanie páru dvoch kvantovo previazaných častíc odosielateľovi a prijímateľovi informácie. Odosielateľ následne zakóduje odosielanú informáciu do stavu tretej častice a uskutoční meranie systému pozostávajúceho z tejto tretej častice a jeho častice z previazaného páru.

Výsledkom merania je zmena stavu dvoch častíc odosielateľa na jeden zo štyroch stavov a pre kvantové previazanie aj zmena stavu druhej častice z previazaného páru, ktorú má k dispozícii príjemca. Odosielateľ zároveň získa meraním dvojbitovú informáciu identifikujúcu jeden zo štyroch výsledných stavov jeho dvoch častíc, ktorú odošle klasickým komunikačným kanálom príjemcovi.

Používané sú častice a ich stavy s takými vlastnosťami, aby sa pre kvantové vlastnosti systém odosielateľa po meraní nachádzal v stave zvolenom náhodou, pričom v každom zo štyroch možných stavov sa môže nachádzať s rovnakou pravdepodobnosťou. Kvantový systém má ale také vlastnosti, že pre každý z týchto štyroch možných stavov existuje fyzikálna operácia aplikovateľná na previazanú časticu príjemcu, ktorá zmení jej stav na stav tretej častice kódujúci odosielanú informáciu. Príjemca tak po prijatí informácie o stave klasickou cestou môže aplikovať na svoju časticu túto operáciu a odoslanú informáciu prečítať zistením stavu tejto častice.

Odosielateľ tak informáciu odosiela v podstate rozdelenú na dve časti, príjemcovi jednak posiela informáciu identifikujúcu nameraný stav a jednak sa informácia implicitne prenáša aj previazaním častíc. Klasickým kanálom prenášaná informácia je ale náhodná, samotná bez prístupu k previazanej častici nenesie žiadnu informáciu a jej odpočutie neohrozuje bezpečnosť kvantovej teleportácie.

Zväčšiť
Schéma rekordu kvantovej teleportácie na 143 km, kliknite pre zväčšenie



Kľúčovým pri dosiahnutí nových rekordov na úrovni 100 km a viac je výrazné zvýšenie presnosti a citlivosti systémov.

Podobne ako čínski vedci aj európski vedci použili ako zdroj previazaných fotónov laser s vlnovou dĺžkou okolo 800 nm, presne 808 nm, pričom vlnovú dĺžku skrátili na polovicu. Fotóny prijímali teleskopom s priemerom jeden meter, klasické informácie odosielali laserom s vlnovou dĺžkou 1064 nm a systémy zameriavali automaticky pomocou 532 nm laserov. Systémy boli časovo synchronizované s presnosťou na 1 ns.

Celková presnosť prenášanej informácie bolo tesne pod 80%.

Podobne ako čínski vedci aj európski vedci poukazujú na dôležitosť experimentu najmä v kontexte približovania technológie pre komunikáciu so satelitmi a medzi satelitmi navzájom, keď kvantová teleportácie by pomocou satelitov umožňovala vybudovať globálnu komunikačnú sieť nezraniteľnú prípadnými chybami v algoritmoch a odolnú proti výpočtovým útokom hrubou silou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android


inzercia



Diskusia:
                               
 

oooo, keby aspon opicu teleportovali..
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

muchu
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Slotu
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

predtavte si to, žiadne pošli kvety, ale teleportuj kvety
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ciganov, dakde na mesiac
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Ty ich mozes sprevadzat.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

nahodou.. pohodičke nápad
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to bol nejaky zavod cina vs europa v teleportovani a nas teleport bol rychlejsi na tych 143km... preco neteleportovali maraton?
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

To by sa ti pacilo, najskor si pan do rana chlasta a potom aby mu niekto odteleportoval prec opicu vsak?!
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

aj tak furt poriadne nechapem co je to ta kvantova teleportacia..
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Kvantova teleportacia (velmi zjednodusene):
Na zaciatku mas dva previazane kvantove castice - nech reprezentuju iba 1 bit informacie, potom jedna ma stav 1, druha ma stav 0. Nevies ktora castica ma aky stav. Posles jednu casticu na miesto A a zaroven druhu na miesto B. V mieste A precitas casticu - zistis, ze ma hodnotu 1. Vies teda, ze na mieste B ziskali hodnotu 0.

Mozes im potom poslat mail, so zakodovanou informaciou, ktoru oni dekoduju nulou (svojou casticou). Ked niekto odchyti mail, nevie aku casticu v mieste B prijali a nevies ho teda dekodovat.

Teleportacia je dost nevhodny nazov, kedze nic sa neduplikuje ani nepresuva v priestore... Ale na jednom mieste precitas informaciu a vies aku informaciu maju na inom mieste - to volaju quantova teleportacia.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nie je to celkom tak. ty hovoris len o kvantovom previazani, ale teleportacia je naozaj teleportacia, kedy sa objekt premiestni, resp informacia sa naozaj premiestni a pouzivaju sa pri nej tri objekty, dva ktore su previazane a jeden ktory chces teleportovat. mozem ti o tejto problematike poradit celkom dobre knihy keby ta to zaujimalo hlbsie...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No, to ma naozaj zaujíma hlbšie, lebo podľa všetkého sa tu "teleportovaná" informácia prenášala rýchlosťou svetla, čo sa deje hocikde, kam sa kuknem. :-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie, nedeje... stale nechapes, ze ide o naozajstnu teleportaciu, to co vidis naokolo, je len obycajny prenost informacie, ale toto je teleportacia, neviem ako inac sa to este da povedat... ta informacia bola TELEPORTOVANA...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z toho co tu pisete, mi to pripada ako ta anekdota, ze z vrecka so 100 gulickami vyberiem nahodny pocet, pricom neviem aky je. Vrecko so zvysnymi gulickami poslem 5 svetelnych rokov prec. Ked tam dorazi, pozriem kolko guliciek som vybral a tak okamzite viem, kolko guliciek je u nich, co je tiez okamzity prenos informacie o tom, kolko guliciek maju oni. Tiez je to potom "teleportacia".
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

cakam na infosku, ze europa teleportovala informaciu do ciny, hehe.
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

Európa teleportovala Čínu.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

skôr Čína sa teleportovala do Európy - konkrétne kamsi na západné Slovensko...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

to uz davno cinania teleportovali do europy svoje vyrobky,tito vedci este len cikali do plienok
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja cakam na infosku: Slovensko teleportovalo ciganov...
:-)
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

Mohlo by, ale aj dementov s nimi :DD
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

tieto kvantove teleoportacie kazdeho iba otravuju.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Ja by som vsetky tie kvantove teleportacie zakazala!
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

taketo perly maju svoj vlastny clanok:
http://goo.gl/fzkQT
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Ak to dobre chapem, nejde ani tak o teleportaciu, ako o prenos informacie, nie?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

hej teleportovanim
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Uz aby to bola ta teleportacia. Aspon mozem spat do 05:55. O 05:58 sa teleportujem k hodinam v praci, cvaknem si a hotovo. Ziadne ze hodinu a pol vstavat pred pracou. Kto to kedy videl. Preboha.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Som na tom rovnako :(
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

kde robis chlape normalne hodiny zacinaju o 9:0o0
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

zije na Slovensku a kde zijes ty chlape?
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Pokial clovek nechce v robote kysnut do 17:15-17:30, tak istotne nepride o 9:00 (ked by to voooooooooobec zamestnavatel a povaha prace dovolovali). Alebo ty robis 6 hodin denne? Od 9:00 do 15:00? Alebo mas posunute biorytmy o 2 hodiny, ked ti staci do**bat sa domov z roboty o 19tej?

Kedysi za komunizmu sme pocuvali krasne motto: 8 hod pracovat, 8 hod spat, 8 hod relaxovat. To bola IMHO jedna z mala racionalnych veci na komunizme (povinnost pracovat uz nie). Dnes o 8+8+8 moze vacsina ludi len snivat. Ze by niekto mal cas popri 8 hod praci a 8 hod spanku aj denne 8 hod relaxovat a venovat sa konickom ... Utopia


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aha a akú to informáciu teleportovali? Alebo zachádzam už ďaleko?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

tipujem ze slo o text "mary mala malu ovecku..."
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Kiezby to bola teleportaciav zmysle prenos udajov rychlejsie nez svetlo. :)
Takto ak dobre chapem, je to o tom (nie uplne presne), ze sa vytvoria sucasne dve castice - fotony. Jeden si "precita" odosielatel a druhy sa posle prijimatelovi. Stav tej castice sa neda len precitat, automaticky sa pri tom znici. Tak isto sa neda precitat a vytvorit nova... No a pouzitim tejto informacie sa nejak "zasifruju" odosielane data. Nie je podstatne akou sifrou, lebo vysielane data su de fakto nahodne a neda sa rozlustit bez znalosti tej postupnosti castic...ktore ale boli unikatne precitane len prijimatelom... Tak nejak si to predstavujem...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

tiež to tak chápem, o teleportácii ako si ju všetci predstavujeme to nie je. keď pochopia to ako sú kvantovo previazané tie dva fotóny, ktoré sú navzájom ďaleko, možno to bude dáka blbosť :-D

Odpovedať Hodnotiť:
 

vo velkom kancli si teleportujes subor do tlaciarne a potom uz si prides iba pre hotovy papier. to je predsa take jednoduche :)
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Ked ma to bude schopné teleportovať niekam daleko aspon na mesiac tak mi dajte vediet ....becouse i dont want live on this planet anymore!!!
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

tak teda na mesiac s tebou :-)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vo velkom kancli europski vedci z PDA teleportovali prikaz na tlac a potom na druhom konci kanclu o 143 kilometrov dalej si prisli po hotovy papier.

Vyhoda oproti wifi? Mozete tlacit z PDA v este vacsom kancli. ;)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

..v zavode od jedneho konca kancla po druhy predbehli Cinu..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teraz Čína teleportuje nejakého žlťasa... Ak sa to nepodarí, objaví sa na imigračnom :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/T6f0d
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ďalší článok bude: Čína teleportovala Európu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pojem teleportacia a okamzity prenos je zavadzajuci.
informacia sa prenasa opticky, opticku polarizaciu dosahuju meranim "kvantovych stavov" - pochybujem o existencii - tym ze vrateny signal od prijemcu "kvantovo zmenia" ci sa povodny nevrateny signal zmeni rovnako ale nie rychlejsie ako svetlo. podla nma ide o bezne interferencie, zrkadlenia a spatne odrazy /sum/ v tom zmysle ze rychlost svetla je absolutna /bez vahy/ a preto k javu "pozorovaneho" okamziteho stavu dochadza.
Odpovedať Hodnotiť:
 

za teleport povazujem premiestnenie niecoho hmotneho, toto je take, co ja viem, ved ked cez wifi alebo bluetooth nieco poslem, tiez nehovorim ze teleportujem ti fotku cez BT alebo ze na internet je moj NTB prepojeny teleportom :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam ze GPS zariadenia v scheme maju ucel iba na urcovanie polohy odosielatela a prijmatela odosielanej informacie a nie priamo na sprostredkovanie odosielanej informacie, to by sa potom nejednalo o klasicku formu teleportacie ale o klasicky ojeb :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco mazete prispevky ktore sem clovek zavesi...Nechapem taketo spravanie clovek da normalnu otazku.Normalne napisanu a vy to zmazete...Inak viem kto vlasti tento DSL server tak aby som vam neprisiel nabuduce zaklopat rovno na dvere...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty robis tie donasky kvetov?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vidim, ze aj po rokoch sa diskusia na Dsl.sk nezmenila... Teda citatelia, vysvetli mi teda niekto, preco tu stale chodi tolko deti...? Ved ani nemozu rozumiet obsahu clankom co sa tu pisu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

cakaju na spasitela ako ty ze im to vysvetli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidim, ze aj po rokoch sa diskusia na Dsl.sk nezmenila... Teda citatelia, vysvetli mi teda niekto, preco tu stale chodi tolko deti...? Ved ani nemozu rozumiet obsahu clankom co sa tu pisu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Vidim, ze aj po rokoch sa diskusia na Dsl.sk nezmenila... Teda citatelia, vysvetli mi teda niekto, preco tu stale chodi tolko deti...? Ved ani nemozu rozumiet obsahu clankom co sa tu pisu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ja vidim ze tu akurat spamujes...Z odstupom casu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár