neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Z WiFi routerov sa dá zistiť heslo, kvôli chybe vo WPS

DSL.sk, 28.12.2011


Bezpečnostný expert Stefan Viehböck v utorok informoval o vážnej bezpečnostnej zraniteľnosti mnohých domácich WiFi routrov, ktorá umožňuje útočníkovi získať heslo pre pripojenie sa k routeru a využívanie jeho konektivity.

Zraniteľnosť je spôsobená dvomi faktormi, logickou chybou v návrhu technológie WiFi Protected Setup, WPS, a absenciou ochrany proti hrubému útoku na routroch. Je nezávislá na type používaného šifrovania a umožňuje získať aj WPA heslo.

Technológia WPS podporovaná na väčšine nových domácich routrov je určená na zjednodušenie konfigurácie bezdrôtovej siete bežným užívateľom. Jedným z podporovaných spôsobov zjednodušenia je na WiFi routeri od výroby napísaný 8-miestny PIN, ktorý užívateľ zadá vo svojom PC respektíve inom zariadení. Protokol WPS následne cez WiFi po overení PIN-u umožní prenos nastavení z routra na zariadenie užívateľa respektíve nové nastavenie routra.

Viehböck identifikoval zraniteľnosť práve v tento funkčnosti. 8-miestny PIN je na prvý pohľad bezpečný, keď jeho nájdenie útokom hrubou silou by vyžadovalo maximálne 100 miliónov pokusov. Komunikácia protokolu WPS je realizovaná cez WiFi s dĺžkou jedného overovania viac ako sekunda, preverenie všetkých možností by tak trvalo minimálne tri roky čistého času.

Vo WPS protokole je ale logická chyba, ktorá umožňuje útočníkovi z komunikácie routra zistiť, či uhádol prvé štyri číslice PIN-u. Zároveň posledná číslica PIN-u je kontrolná a je ju možné vypočítať z ostatných.

Útočníkovi tak stačí hádať prvú polovicu PIN-u, teda vyskúšať maximálne desať tisíc možností. Následne potrebuje nájsť tri číslice z druhej polovice, teda preveriť tisíc možností, spolu jedenásť tisíc možností. Po nájdení celého PIN-u mu router pošle nastavenia siete aj s heslom.

Ako zároveň ale zistil Viehböck, množstvo routerov nemá aktívnu ochranu proti automatickému skúšaniu PIN-ov. Na routeri bez ochrany je s priemerným časom cca 1.3 sekundy na odskúšanie jedného PIN možné nájsť PIN a tým zistiť heslo za najviac štyri hodiny, priemerne za dve hodiny.

Viehböck uvádza len príklady zraniteľných routerov, napríklad D-Link DIR-655 a TP-Link TL-WR1043ND. Netgear WGR614v10 má čiastočnú ochranu proti útoku hrubou silou, ktorá predlžuje maximálnu dĺžku trvania útoku na 43.7 hodín.

Podľa oznámenia US-CERT sú zraniteľné rozličné routre od výrobcov Belkin, Buffalo, D-Link, Linksys, Netgear, Technicolor, TP-Link a ZyXEL. Riešením je vypnutie WPS, ak je to možné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA
Sprístupnená beta verzia Ubuntu 24.04 LTS
Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari


Diskusia:
                               
 

takt kde spravili sudruhovia chybu tentoraz? Zeby v logike? :-D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Kde sa to da vypnut? Staci vypnut pouzivanie Wifi? (ak mi napriklad staci moznost pevneho pripojenia kablom) ?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

samozrejme
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Na to WPS sa da dostat aj ked neviem WPA na AP?
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Pri WPS je jedno ake nastavenia zabezpecenia siete pouzivas. Predstav si to tak ze pri WPS si v "specialnej" sieti, ktora vidi len router a bezi nezavisle od ten "normalnej" kam sa prihlasujes aby si videl ine masiny/internet. Ak sa v tejto speci sieti autorizujes pinom, tak ti na PC automaticky posle nastavenie tvojej zabezpecenej siete, nech su akekolvek (WPA, WEP, ziadne...)
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

takze na WEP staci zopar minut...
na WPA z jedneho dna na zopar hodin... ono ked dakto chce tak sa dostane
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

a co ak ma router wps-button? nedeaktivuje sa potom (30s) wps na routri? alebo aj tak sa da kraknut?
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Button by mal byt OK. Aktivovane WPS je iba pocas drzania tlacidla, resp. isty cas po (radovo sekundy), zalezi od vyrobcu.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

zaujimali by ma detaily co presne to posle ked su prve 4 cisla spravne a preco to je tak
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Pošle kvety, pretože dnes má meniny Ivana, zajtra Milada.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

dnes má meniny aj Ivona ale ty chrapúň si na ňu zabudol :D
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Špecifikácia WPS priamo od WiFi Alliance asi nie je verejne k dispozícii, čo sa posiela je ale možné nájsť v správe Viehböcka stiahnuteľnej na odkazovanej stránke prípadne v dokumente Microsoftu k implementácii technológie vo Windows linkovanom z oznámenia US-CERT, http://www.kb.cert.org/vuls/id/723755

Prečo sa tak protokol správa zrejme z týchto dvoch dokumentov ale nie je priamo jasné.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

presne ten tplink mam ale tuto blbost som vypol hned pri prvom nastaveni a pripojenie na wifi je mozne len pre povolene zariadenia... problem hacker?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

MAC adresa sa da sfalsovat
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Sfalsovat sa da, ale najprv si musiz zistit jej hodnotu. A dokial sa nepripojis do siete, tak ju nezistis. Takze co bolo prve: vajce alebo sliepka.

Takze budto budes sledovat niektore z privilegovanych zariadeni v inej (nezabezpecenej) sieti, alebo budes mat fyzicky pristup k zariadeniu, aby si zistil jeho mac adresu.

Ak sa mi niekto dostane ku klavesnici, tak heslo k wifi je uz moja posledna starost...
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

asi si nikdy nepouzival nejaky aircrack, ze? Ten ti zobrazuje aj MAC adresy, bez toho ze si napojeny na nejaku siet. Oni totizto lietaju vzduchom.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

A čo z toho, že máš MAC adresy...?

Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

...vtedy si PAN. :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

a s IP si PAN BURHAN!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kazdy frame letiaci vzduchom obsahuje source MAC a destination MAC adresu... MAC adresu siete, do ktorej sa chces dostat poznas (aj v pripade keby AP nevysielal SSID, svoju MAC adresu broadcastuje zakazdym)... cize staci ti odchytavat vsetky framy vo vzduchu a filtrovat len tie, ktore maju ako destination MAC adresu prave MAC adresu AP, na ktory sa chces dostat... statisticky zistis, ktore MAC adresy su autorizovane (tych co je najviac, vacsinou su to prakticky vsetky)... potom ti uz len staci vybrat si jednu a naklonovat ju na svojej wifi karte... a voila cele zabezpecenie filtrovanim MAC adries je odrazu v (_!_)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ale nie je...
Nefuguje to.
Odmietne spojenie, lebo niečo nejako zistí, že máš podvodnú MAC adresu...
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

original MAC adresu musis najprv deasociovat
(neboj, funguje)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja myslim, ze toto tu uz nema cenu dalej rozoberat, lebo zase tu bude 300 pubertalnych wanabe-hackerov, ktori ani nevedia, aky je rozdiel medzi framom a packetom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A ako tú nejakú MAC "deasocioujem"?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

cez google
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ked zistujes WEP alebo WPA heslo je jedno aku mas MAC adresu, mne sa podarilo zistit WEP heslo aj na filtrovanom AP bez danej MAC adresy. Ako bolo spomenute, vsetky pripojenia k AP, resp MAC adresy pripojene k nim sa daju sledovat bez nutnosti pripojenia k nim, stacilo byt v dosahu signalu.

Potom ak by sa chcel clovek pripajat na zistenu AP castejsie tak staci si odsledovat pripojene zariadenia, pockat kym sa odpoja, dat si ich MAC. Popripade mnoho krat si ludia ani nemenia defaultne prihlasovacie udaje k routru, resp netusia ze existuju nie len user (tie ktore sa popisuju v navodoch k zariadeniu) ale aj admin ucty k routrom. Ak by si ich nahodou nezmenili tak staci s nimi filtrovanie upravit/vypnut....

Btw najprv bola sliepka lebo potom by vajce nemal kto vysediet ;-)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

och, sladka nevedomost
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

obmedzit traffic na vyselektovane IP adresy, staticke. co vy na to? neochrani to siet ale stane sa nepouzitelnou taky 1kb/s limit je potesujuci, ale neviem ci to kazdy router podporuje
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a to pomoze co? ip si mozes napisat sam, alebo ti ju rad prideli router (ked su staticke dhcp leasy, tak este lepsie)... ja mam wifi oddelenu, na subnet ani na router sa z nej nedostane nikto, aj keby mi niekto magicky haxol 20randomznakovy psk vo wpa2, musel by poznat mac a to dohromady je menej pravdepodovne ako koniec sveta v 2012... dokonca mam mac filtering aj na ethernete, ale to uz je len placebo, lebo ked sa chce niekto velmi silno dostat dnu, pravdepodobne sa aj dostane. ale takych pripadov je radovo promile... zbytocne si komplikovat zivot, ked netreba...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

takze nezabezpecis siet ale nastavis si nieco ako QoS ?

mozno to nie je zly napad... "heker" sa uskromni s 1kb/s a nebude sa unuvat s kradnutim tvojej MAC
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

uz ani to tlacenie vo velkom kancly nie je bezpecne :(
No na druhej strane, takto by som mohol tlacit v cudzich velkych kancloch. Ak su ovsem dost velke.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Kurvadrát, mám práve spomínaný D-Link DIR-655. :-(
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

urvi na nom antenku, should help
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

No do pi*e a, ešte tam 2 ostali..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

WPS sa dá v administrácii vypnúť? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurát som si chcel kúpiť TL-WR1043ND ... ale aj tak ho kúpim ...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ten urcite pouziva aj Janka Hospodarova
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

normalne si to v nastaveniach vypnes
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže takto som si overil že MAC adresu môžem zachytiť len tak ... http://uploading.sk/?v=snmkawtw.png = + dokonca som zistil aj na akom kanály ide tá wifinka...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ok ale ty potrebujes mac privilegovaneho zariadenia nie AP
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To skúsim zajtra ...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vytvor si ap a sleduj mac, ktore sa chcu asociovat (vacsinou su zariadenia paskudne a hladaju nove kanaly), alebo skus wi-viz..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Na mojom netgear WNDR3300 mam polozku Disable Router's PIN - a WPS je deaktivovane :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mam router Belkin od T-Comu, WPS som deaktivoval, uvidime :D.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Taky patologicky stahovac sa na tuto chybicku mozu v buducnosti vyhovorit. On nic on len muzikant.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

WPS sa da vypnut v nastaveniach napriklad na mojom DIR-600, dokonca je defaultne disabled

takze ludze, kupujce, bo jutro nebudze :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

som sa dostal do svojho rútru. Ďakujem Vám za pomoc,dík
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Opravte ma ak sa pletiem, ale podla špecifikácie posledná číslica neni checksum, to je iba taký zvyk alebo dobrá vôla výrobcou. Takže ak niekto si preflashuje router zo zmenenou poslednou číslicou mal by byť voči tomuto útoku odolný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

plne suhlasim,da sa to prekonat ,ale ten cas zistnenia je dost skresleny,zalezi od hladaneho PINu a od PC,som skusal na svojom NB a zistenie PINu 15xxxxxx trvalo 3 hodiny... zistenie PINu ktory bol 86xxxxxx trvalo 10 hodin :) a treba mat dobry signal...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár