neprihlásený Nedeľa, 28. júna 2026, dnes má meniny Beáta
Phobos-Grunt odoslala telemetrické dáta, môže mať poškodenú anténu

DSL.sk, 25.11.2011


Ruská sonda Phobos-Grunt, ktorá mala pôvodne letieť k mesiacu Marsu Phobos, môže mať podľa indícií európskej vesmírnej agentúry ESA poškodenú jednu z dvoch antén.

ESA o tom informovala vo štvrtok na základe komunikácie so sondou v noci zo stredy na štvrtok.

ESA, ktorú ruská strana požiadala o spoluprácu, v noci na štvrtok mala z komunikačnej stanice v austrálskom Perthe s anténou s priemerom 15 metrov päť komunikačných okien s prelietavajúcou sondou.

Prvé dve, pri ktorých sonda pre svoje natočenie komunikovala jednou anténou, boli úspešné, zvyšné tri, pri ktorej sonda mala komunikovať druhou anténou, neboli úspešné.

Počas prvej komunikácie sonda odoslala telemetrické dáta, o výsledkoch ich analýzy ruská vesmírna agentúra Roscosmos zatiaľ neinformovala.

Sondu Phobos-Grunt vypustilo Rusko pred dvomi týždňami 8. novembra, sonde sa ale nezapli motory a namiesto trajektórie k Marsu zostala na obežnej dráhe Zeme. Navyše Rusko nebolo schopné až do utorka nadviazať so sondou komunikáciu.

Sonda sa mala podľa pôvodného plánu dostať k Marsu v septembri 2012, pristáť na jeho mesiaci Phobos vo februári 2013, zobrať približne 200 gramov vzoriek a vrátiť sa s nimi na Zem v auguste 2014. Okno pre pôvodnú misiu sa už podľa dostupných informácií zavrelo a o ďalšom osude sondy a jej prípadnom vyslaní na náhradnú misiu rozhodne stav sondy a prípadná schopnosť ju opäť ovládať.



Najnovšie články:

Apple výrazne zdražila počítače a tablety
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor


Diskusia:
                               
 

:(
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

:(((((((((((((((( hm
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Pošli kvety :/
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ešte jej (sonde) nechcem poslať hrebíčky.. :(
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Phobos ? Grunt ? ... Quake 3 anyone ?

cooler este hra na WCG za Rusko ? :P
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Demios a iní, nazvaní podľa planét a mesiacov :) tak tak...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cooller hra za M5 momentalne na dreamhack winter :))) ale uz je stary a flaka to :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Co uz, s tym moc nespravia.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nech tam pošlú malú kozmickú loď, s niekým kto to opraví na mieste, a ak to nedokážu, nezaslúžia si ani vlastniť nejakú sondu.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Ďakujem za tie mínuská, nepochopili ste, že sme(ľudstvo) iba úplne na začiatku všetkého, a tvárime sa ako keby nám patril celý vesmír, môžte mať školy, internet, sebavedomie, ale to je stále málo, ak nemáte VEDOMIE.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

ale to by znamenalo, ze su strasne schopny, co je na dnesnu super uzasnu ideme-spet-dobu neprijatelne, to si predsa nemozeme dovolit!...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tak trosku zafantazirujme....posleme sondu k ISS(ak su na rovnakej drahe), ujko kozmonavt oklepe, oblepi izolepou trciaci kablik k antene, odklika error hlaski windowsu, natankuje a vystreli s5 k Marsu......A to je taky problem? :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak sonda sa vola Fobos-Grunt...
Phobos je len transkripcny preklad aby to vedeli precitat anglicky hovoriace krajiny, ale kedze sa jedna o Rusku sondu, preco ju nepisat tak ako sa vola?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár