neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
Opakované merania potvrdili neutrína rýchlejšie ako svetlo

DSL.sk, 18.11.2011


Opakované merania Európskej organizácie pre jadrový výskum, CERN, potvrdili detekovanie neutrín, ktoré majú podľa meraní rýchlosť vyššiu ako rýchlosť svetla.

Pre New Scientist to potvrdil Luca Stanco z experimentu OPERA, ktorý merania realizoval.

Výskumný tím z experimentu OPERA na konci septembra oznámil odmeranie rýchlosti neutrín rýchlejších ako je rýchlosť svetla, detailne sme o tom informovali v tomto článku.

V rámci experimentu vedci neutrína z urýchľovača v Ženeve posielali cez zemskú kôru na vzdialenosť približne 731 km k detektoru umiestnenému v talianskom laboratóriu INFN Gran Sasso.

Častice túto vzdialenosť prešli za o 60 nanosekúnd kratší čas ako ju prejde svetlo. Svetlo túto vzdialenosť prejde za cca 2.435 ms teda 2.435 milióna nanosekúnd, neutrína boli tak rýchlejšie o cca 0.0025% ako svetlo.

Pri preverovaní experimentu vedci zmerali dĺžku trasy s presnosťou na 20 centrimetrov, mali hodiny synchronizované na 2 ns a celková presnosť merania času, ktoré neutrína potrebovali na prekonanie 731 km trasy, bola podľa vedcov do 10 ns.

Jednou z problematickejších častí metodiky merania bolo ale použitie lúčov protónov generujúcich neutrína a následne lúčov neutrín trvajúcich až 10 mikrosekúnd teda 10 000 nanosekúnd, mnohonásobne dlhšie ako namerané zrýchlenie oproti svetlu. Rýchlosť jednotlivých neutrín tak vedci vypočítavali štatistickými metódami na základe detekovania a merania celého lúča.

V opakovaných meraniach od konca októbra do prvej polovice novembra tak vedci posielali každých cca 500 ns zhluky neutrín o dĺžke trvania len jednu až dve nanosekundy. Detekované neutrína tak bolo možné priradiť ku konkrétnemu poslanému zhluku a tým bez aplikovania štatistických metód priamo zmerať dĺžku samotného letu jednotlivého neutrína s výrazne lepšou presnosťou ako namerané zrýchlenie 60 ns.

Pri tomto spôsobe merania vedci detekovali v opakovaných meraniach celkovo len 20 neutrín, v pôvodných experimentoch to boli tisíce.

Vedci zároveň opakovane odmerali a prepočítali presnosť svojich meraní a maximálnej chyby a potvrdili, že by mala byť pod 10 ns.

V septembri boli dosiahnuté výsledky zverejnené ako predbežné a autori merania vyzvali vedeckú komunitu na hľadanie prípadných chýb v použitej metodike. Hoci opakované merania v CERN zvýšili váhu nameraných výsledkov, na plne nezávislé overenie sa čaká najmä od iných experimentov, experimentu MINOS pri americkom urýchľovači Fermilab a japonského experimentu T2K využívajúceho akcelerátor J-PARC.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS
Starlink má mať podľa SpaceX v budúcnosti rýchlosť 2 gigabity / s


Diskusia:
                               
 

A chudak Einstein sa v hrobe obracia....
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Je vobec legalne pouzivat spojenie "presli za o 60 sekund"???
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Legálne určite... nie, nie je to trestný čin použitia obskúrnej gramatickej formy.

prešli za [čas_1](, ktorý bol) o 60 sekúnd kratší(, než) [čas_2]
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

opakované merania? opakovaný vtip už neni vtipom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo už ... teraz prišiel čas Sheldon Coopera !
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Hej, konecne toho zaprdeneho matfyzaka trafi slak a bude pokoj.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Ta to taku kokocinu niekdo aj sleduje?
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

"Hoci opakované merania v CERN zvýšili váhu nameraných výsledkov, na plne nezávislé overenie sa čaká najmä od iných experimentov, experimentu MINOS pri americkom urýchľovači Fermilab a japonského experimentu T2K využívajúceho akcelerátor J-PARC."

Presne tak, pockajme si na vysledky merani aj z ineho, snad nezavisleho zdroja/zdrojov...
Odpovedať Známka: -1.8 Hodnotiť:
 

Ej a je to tu ... bud nieco prehliadame alebo je tam neslusne hlboko zanesena nejaka systematicka chyba alebo nadchadza cas na zovseobecnovanie VTR.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

stojime pri dverach novej fyziky. je to vzrusujuce, verim ze po desiatkach rokov vyskumu v tejto oblasti sa podari zvysit naskok nad svetlom aj o 100%, timy sa budu predbiehat tak ako to je v pripade efektivnosti solarnych panelov. moje vnucata mozno poletia na mars za pol hodinku, tak ako ja dnes busom do skoly. je to v <>
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

tvoje vnucata (mozno uz aj deti), pri tom tempe co uvadzas by leteli nielen na Mars, ale v pohode aj do buducnosti. Uz len zostrojit masinu, ktora ich tam dopravi :)
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

ja mám doma časostroj do minulosti funguje na princípe záchodovej mysy. vždy keď sa doňho ráno vyserem vidím čo som mal včera na obed.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Ja ked sa pozriem do zachodu, nevidim, co som jedol, vidim exkrement. Kedze si clovek ako ja, tak sa ta musim opytat, Jes hovna?
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

No, možno mu len zle trávi.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

alebo fajčí veľa trávy.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A co myslis, co si mal vcera v praci na obede? Z coho bola ta hneda omacka?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

gyrxiur papa hovna! uz si jedol napr kukuricu? obcas vypada v mise rovnako, ako pred konzumaciou.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Nepapam a u mna nevyzera, ja ju stravim, asi mas nejaku slabu zaludocnu kyselinu.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

hlúposť. skús spapať viac než tri tie zrniečka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hahahahahahahahahahhahahahaha hahahahahahahahahhahahahahhahahahahahahahaha

slusneee :}
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na čom frčíš?
Na Ibalgine??
Odpovedať Známka: -1.9 Hodnotiť:
 

No moment. Iba neutrína letia rýchlejšie než svetlo. Takže aby si mohol ísť letom svetom rýchlejšie než svetlo musel by si sa premeniť na neutrína a to asi neurobíš. Ale rozhodne by to mohol byť spôsob nadsvetelnej komunikácie. Lenže súčastná fyzika také niečo nedovoľuje. Uvidíme či sa to zmení. Avšak ak sú neutrína také rýchle a pravdepodobne pri nižších energiách aj oveľa rýchlejšie ako svetlo mohol by to byť spôsob akým by mohli komunikovať vyspelé civilizácie. Keď sa naučíme neutrína efektívne chytať a ladiť ich energie možno objavíme že vo vesmíre je riadny hluk a živá konverzácia. :-) Seti bol asi len tíchým zvolaním do tmy.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

Mozno ze pouzivame nespravne castice-vlny. Asi by sme nemali precesavat cele EM spektrum od nizkoenergetickych radiovych vln az po vysokoenergeticke RTG a gama vlny ... vsetko je to EM ziarenie a teda fotony (v skutocnosti sa precesavaju iba iste frekvenie a intervaly, nie komplet cele EM spektrum, na to neexistuje vypoctovy vykon).

Mozno nejake inteligentne civilizacia (ak vobec existuju) na komunikaciu ozaj nevyuzivaju EM zieranie (t.j. fotony), ale neutrina :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj a ich komunikacia je o neuveritelnych 0.0025% rychlejsia ako pouzitie EM vln
Odpovedať Známka: 4.6 Hodnotiť:
 

na velke vzdialenosti sa zide aj taky naskok. co vidim ale dolezitejsie, neutrina velmi slabo interaguju s hmotou, takze nepotrebujes vysoke vykony, ked prejdu skoro vsetkym. o to narocnejsia je ich detekcia..
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

"25%" si mal dat boldom a uz by to bolo ako ponuka niektoreho zo slovenskych mobilnych operatorov o ktoru by sa sli ludia potrhat :)))
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Otvor oci a uvazuj. Ked moze byt niceco rychlejsie o 0,0025% ako svetlo, preco nemoze byt o 0,025%; 0,25%; 2.5%; 25%; 250 % ....

No tak asi to zrejme od niecoho a nejako zavisi, o kolko su napr. tie neutrina rychlsjie ako svetlo. No a prave to od coho a ako (akou zavislotou, funkciou je to popisane), je to co treba objavit. A novy fyzikalny zakon (zavislot niecoho od niecoho) moze (ci nemusi) byt objavene. Pretoze napr. uz milion-nasobna rychlost svetla je vcelku zaujimava vec. To by sa dalo medzi galaxiami v ramci jednej kopy galaxii komunikovat (a co ked aj cestovat) s latenciou par rokov a nie par milionov rokov.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

no vyspele civilizacie pouzivaju subpriestorovu komunikaciu...nepozeras startrek ? :D
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

tak tak a cestuju v hyperpriestore
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

troch predstavivosti chlape: co ak sa vymysli box, do neho sa vlozi objekt, box ho rozanalyzuje na najelementarnejsie casti, data posle prostrednictvom neutrin daleko do ineho boxu a tam sa vytvori 100% kopia originalu? to ale asi tak coskoro ale nebude.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

To je staree...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim, ze nie, neutrino ma hmotnost aj ked hrozne malu ale ma, takze ak berieme, ze neutrino(hmota) sa vie pohybovat rychlejsie ako svetlo tak aj clovek by sa teoreticky vedel pohybovat rychlostov vascov ako svetlo
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

iba by sa nedozil rychlosti svetla, lebo bud by standardne zrychlenie zabilo, alebo pri bezpecnom zrychleni by zomrel na starobu tak dakde v 3%c :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Linearny pripad:
t= v/a = 3x10^8 ms^-1 / 10 ms^-2 = 30 000 000 s = 347 dni
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

jj, mal som najprv pocitat, potom pisat :) Takze to je len technicky problem, ako zabezpecit konstantne zrychlenie 1g pocas 1 roka a uz letime c. Hned potom ale treba zacat brzdit, aby sme aj pri berzdeni mali len 1g.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak veru. Okrem toho to zrychlovanie (konstantne zrychlenie 1 g, aby sa vytvarala prirodzena gravitacia) by bolo cim dalej tym tazsie. Zrychlit z 0,0001c na 0,0002c je nic a s tym uz mame skusenosti. Asi tak do 70%c (0,7c) su efekty dost male, ale potom zacnu naberat na prejave.

Avsak zrychlist z 0,9991c na 0,9992c je uz sakra ina kava. Rozdiel rychlosti pred/po zrychleni je ten isty, avsak kvoli relativistickym efektom je na navysenie rychlosti o 0,0001 v blizkosti c treba ovelaaaaa viac energie ako v takmer pokoji. Najprv su rozdiely v potrebnej energii parcenta, potom desiaky percent, potom nasobky .... desiazky, stovky tisicky nasobkov ....

V konecnom dosledku to vyzera tak, ze na zrychlenie z 0 na 0,9c minies presne tolko isto energie ako z 0,9 na 0,99c ... resp. tolko isto co z 0,99c na 0,999c ... atd ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

keby tie neutrina leteli aj 100x rychlejsie ako svetlo tak to je na vesmirnu komunikaciu pomale. Nablizisa hviezda je co by si kamenom dohodil 4 sv. roky, to by bol ping 14,6 dna tam a tolko spet :) nesiel by ti skype. Najblizisa galaxia je 170k sv. rokov a to je tu vedla kusok. Vo vesmirnom meradle sa (zmysluplne) komunikovat neda.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to bude ping jak balik z dealextreme...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

staci zistit strukturu DNA a potom ta pomocou neutrin odfaxovat, ale cez WIFi vo velkom kancli... Či?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to nepremeraju dalsi tak toto stale moze byt nejaka chyba merania. Ak to vsak potvrdia tak sme v haji a mozme pomaly zacat prepisovat fyziku.
Odpovedať Známka: -3.7 Hodnotiť:
 

takze nas cely cas v skole klamali? to tu uz nikto nic negarantuje? .)
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Co sa tyka poznatkov o svete, klamu nas od skolky az po postgradual (tam vsak uz vyrazne menej). Priepastny rozdiel medzi skolskymi vedomostami a tym ako to naozaj je, sa stale len zvacsuje. Pri niektorych veciach ani nevieme ako to vlastne je, tak sa ucia len iste konvencie.

Na ZŠ nemozes ucit ze elementarne castice a atomy nie su male gulicky s pevnym povrchom. Na SŠ to spomenut mozes, ale do sokujucich zaverov kvantovej mechaniky ist nemozes. Na VŠ sa dozvies ze aj atomy su este dost male na to, aby sme ich mohli chapat len ako akesi "tendencie" vyskytu/existencie/neexistencie niecoho nevieme coho.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

vieme coho... vlnenia "nicoho" s nekonecnymi moznostami. :)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

"Vlada Ivety Radicovej opat, opakovane a dlhodobo zavadzala slovenskych obcanov!!! Vyzyvam tuto vladu, aby okamzite zacala v tejto veci konat!!! Nie je pripustne, aby slovensky obcan doplacal na chyby sucasnej vlady a bol uvadzany do omylu, ze nic nie je rychlejsie ako svetlo!!"

S pozdravom
Vas R. Fyco
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

blbost.

Slovenska sporitelna garantuje velkost mesacnej splatky pri hypoteke. "Konecne tu niekto nieco garantuje"

takze niekto tu nieco ozaj garantuje
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

otazka je, kto garantuje Slovensku Stoporitelnu.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

tuším nejaká Rakúska ( /al.nemecká -ale však to je 1) matka ? Raiffka tuším, -alebo nejaká iná západná banka -ted som si vobec ne istý, mosim to kuknuť ;) ;D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a cital si aj tie male pismena?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemusime byt v haji, STR/VTR sa da zovseobecnit vela sposobmi ... Dalej neutrina su zvlastna kapitola hmoty, zvlastna trieda fermionov, kore necitia EM interakciu a silnu jadrovu interakciu, iba gravitacnu a tusim slabu jadrovu. Kedze ale nakolko sa hmotnost neutrin odhaduje na miliontinu hmotnosti elektronu (a ten ma zas nieco vyse jednej dvetisiciny hmotnosti protonu/neutronu), tak neutrino kvoli neslusne malej hmotnosti na gravitaciu v pazi (tu maju uplne v pazi elektrony, protony, ci este aj cele atomy ci molekuly).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"rýchlejšie o cca 0.0025% ako svetlo" - som sklamany, cakal som, ze tie neutrina budu rychlejsie, aspon tak dva-trikrat rychlejsie ako svetlo. Toto je prilis maly rozdiel. Nech hladaju dalej rychlejsie castice.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

lenze to neboli japonci kto sklamal
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A to je to co sposobuje tie burlive diskusie. Odchylka od "c" je velmi mala, pretoze c a 1,000025c ja sakra blizko. Preto nikto nevie ci je to nejaka nam neznama systematicka chyba na ktoru musime prist a ktoru mozu zopakovat aj ine experimetny mimo EU (tam potom hrozi zamena extremne zakernej systematickej chyby a mylnej interpretacie celeho pokusu a potrebe novej fyziky).

Keby bola odchylka povedzeme 5%, tak to uz je sakra rozdiel a rychlost 1,05c by nikto len tak nevysvetlil systematickou chybou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To, že je to malá odchýlka je len začiatok. Vysvetlím. Taký fotón nemá hmotnosť a preto sa pohybuje rýchlosťou svetla. Častice ktoré majú hmotnosť je potrebné urýchliť, teda dodať im energiu aby sa pohybovali rýchlejšie. Čím bližšie k rýchlosti svetla tým je energia potrebná na ďaľšiu jednotku zrýchlenia exponenciálne väčšia. Pri neutríne je to presne naopak. Keď prekročí rýchlosť svetla má obrovskú energiu. Ak by sa vám ho podarilo spomaliť, potom by jeho rýchlosť rástla avšak energia potrebné na spomalenie bude takisto rásť exponenciálne.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

pan jaray, ste to vy?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nieco podobne sa da precitat na http://osel.cz/index.php?clanek=5905 .
Sice sa v nom nepise "Ak by sa vám ho podarilo spomaliť, potom by jeho rýchlosť rástla" (co je zaujimave tvrdenie :), ale je tam urcita zhoda s tym, ze energiu by bolo potrebne dodavat na znizovanie rychlosti smerom k c (k comu by bolo treba nekonecnu energiu).
Jedna sa o hypoteticke castice - tachyony a v clanku je tiez uvaha ci prave neutrina nimi nemozu byt...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale to je nieco ine, on tam pise o _prekracovani_ rychlosti svetla....
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Ak by sa vám ho podarilo spomaliť, potom by jeho rýchlosť rástla..."

Wait dude, what?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

http://www.quickmeme.com/meme/354ez4/
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kym to nezmeraju cez odraz rovnakymi hodinami ktore meraju start a ciel rovnakym senzorom, tak to moc doverihodne nie je. Meraju to dvoma hodinami, kto vie ci synchorizacia, ich prenos, pohyb zeme a neviem co este nema dopad na meranie. Uz len fakt ze cela slnecna sustava je v rychlom pohybe, aj galaxia a nie je o co sa opriet pretoze vo vesmire pevny bod nie je, dava tusit ze je tu priliz vela moznosti. A napriek tomu vsetkemu je v akomkolvek smere cez odraz, rychlost svetla nemenna konstanta synchronna s nasim vnimanim, meranim a svetom ako ho pozname. Udajne preto ze s vysovanim rychlosti klesa reakcia toho z coho sme zlozeny. Je neutrino nad priestorom ?
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

to ich určite nenapadlo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len nám ešte vysvetli, ako chceš odrážať neutrína (a ešte k tomu späť ku zdroju)...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Otazka znie, co sa stane ked sa stretnu tri neutrina ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vojdu tri neutrina do baru a barman sa ich pyta:
- Co si date?
- Nic, my len tak prechadzame
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

a dyslectic man walk in to a bra..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Neutrino. Who’s there? Knock knock.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

haha, cool vtip :) chvilu mi teda trvalo kym som na to prisiel :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trosku nelogicke nie? preco neutrino najprv odpoveda a az potom klope?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

lebo je rychlejsie ako svetlo, porusena kauzalita. pointa vtipu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

logicke by to bolo keby neutrino nepredbiehalo same seba
Odpovedať Hodnotiť:
 

este raz: kauzalita

wikipedia:
Najdôležitejším sprievodným javom zákona kauzality je časový posun vzniku reakcie (následku) na impulz akcie (príčiny). V zmysle zákona kauzality, reakcia nemôže vznikať súčasne s akciou a už vôbec nemôže sa stať, aby reakcia (následok) vznikla skôr ako akcia (ako príčina). Táto časová postupnosť príčiny a následku tvorí najdôležitejší princíp prírody.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ake kokotiny sa tu clovek nedocita. zaujimave je, ze ti najinteligentnejsi su tak inteligentni, ze zvladnu linkovat zdroje, ale inak su to len bifly. pritom oborna verejnost sa z wikipedie smeje - wiki je zdroj relevatny asi tak ze z mojej prdele vychadza vonavka Playboy.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

zrkadlom neee?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Neboj sa nie si prvy koho to napadli mozno zdroje chyb. Nemaj strach, zahrnuli tam nielen spomalovanie rotacie Zeme, zemepisnu polohu zariadeni, seizmicke aktivity a tucty inych faktorov, ale dokonca vraj aj otrasy sposobene dopravou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prosim Ta, oni ani nevedia preco sa usmerneny svetelny luc pri prechode uzkou strbinou na okrajoch rozpadne sposobom aky pozoruju :)
Nie je nic horsie, ako zaratavat predvidatelne konstanty do konecneho vysledku :)
Ako mohli v posvetelnych podmienkach kde je vsetko podriadene podsvetelnym pravidlam, vytvorit nadsvetelne sa pohybujuci prvok ? Nie je tam tak trochu problem so zachovanim energie ? :))
Pisu ze ho vyrobili.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Existuje nieco ako kvantove tunelovanie. Preco je zvoleny nazov "tunelovanie" sa nechcem rozpisavat. Takisto ani co to vlastne znamena (je to jedna z mnohych bizardnosti mikrosveta). Tak ako sa alfa castica (jadro helia) pretuneluje z tazkeho jadra von ... a tym myslim ozaj pretuneluje tak ako to interpetujeme pretoze inak to interpretovat nevieme, podobne by sa mozno mohlo pretunelovat neutrino z posdvetelnej strany bariery na nadsvetelnubarieru bez toho, ze by prekonalo vsetky rychlosti medzi tym, bez toho, ze by potrebovalo nekonecne energie potrebne pre magicke pasmo (ci interval) 0,999925c a 1,000025c.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Rovnako aj alfa castica sa pretuneluje z tazkeho jadra tak, ze na to absoluztne nema potrebnu energiu. Kednoducho sa objavi v takej oblasti a vzdialenosti oblaku atomoveho jadra, kde by sa za ziadnych okolnosti nemohla nijako objavit. A objavi sa tam s takou energiou, ktora jej voooobec neumoznila odputat sa od tazkeho jadra a vymanit sa spod silnych jadrovy sil. Jednoducho sa ta alfa castica uplmne zrazu objavila v istej vzdialenosti od pravdepodobnostneho oblaku atomoveho jadra a s takou energiou, ktora jej umozni ubliknut z tejto lokality.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vo vseobecnosti je tunelovanie, ked castica prejde zo stavu 1 do stavu 2 (je jedno co myslime tym stavom, ci je to poloha, rychlost, energia, cas) ... avsak bez toho, ze by presla vsetkymi moznymi stavmi "medzi".

Vies si to predstavit v normalnom svete nasich makroskopickych objektov? Ze auto zrychli (tunelovo kvantovo poskoci) zo 70 km/h na 90 km/h bez toho, ze by vooobec nenadobudlo nejaku rychlost medzi tymito rychlostami hodnotami? Nepredstavitelne, absurdne. V mikrosvete to vsak mozne je. A moze to byt rychlost, poloha ci aj energia, cas ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

mozno ma brata ktory sa uzaze a ten druhy sa schova.
drzim sa zasady ze ak je nieco absurdne, je chybny vyklad pozorovatela :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suvisi to s ontogenezou a filogenezou vedy. Tak ako male dieta, tak ludstvo vseobecne pred tisicrocim (cest osamelym bojobnikom pokladanych za neserioznych) vobec absolutne nepochybovalo o tom ze Zem je placata doska, na konci velky mur ci plot ci priepast a ze cely vesmir ma (v dnesnom meradle) zopar desiatok svetenych sekund, ze Zem je absolutna a nehybna a je stred vesmiru. Bolo absolutne nemyslitelne a absurdne aby Zem bola gulata (ved protinozci by museli spadnut), a aby nebola stredom vesmiru (vsetko smeruje a je pritahovane k Zemi takze je jasne ze musi byt stredom vsetkeho) ... to ze kopernikovsky model ovela ovela presnejsie opisoval oblohu ako ptolemaiove epicykly nikoho netrapilo. Ved kopernikovska astronomia stala na uplne absurdnych predpokladoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A predsa vsetko to co bolo absurdne a nemyslitelne bolo spravne. Musi prist revolucia v zmyslani ludi. Najprv vedcov ... nadsencom a nakoniec laikom sa to obucha o usi desatrociami premielania vo vedeckych kruhoch. Pred 20 rokmi laik nemal potuchy o teorii strun, pred 10 rokmi laik nemal potuchy o higgsovom bozone - teraz sa (nielen) tieto (ale aj rozne ine) pojmy vystupujuce v roznych teoriach prelielaju a premielaju. Vedcom neostava nic ine ako myknut plecami a skonstatovat, ze mikrosvet je absurdny, pretoze je to mimo nasich kazdedennych skusenosti, mimo nasho kazdodenneho vnimania, na ktore je stavany a zvyknuty nas mozog.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je absurdne, aby kvantovym tunelovanim castica presla na inu rychlost, este k tomu vo velmi tesnej blizkost c, t.j. aby presla z rychlosti 0,999975c na 1,000025c bez toho, ze by vobec nadobudala nejake rychlosti v prislusnom intervale (0,999975c az 1,000025c) a tym sa vyhla potrebnej nekonecnej energii na urychlovanie. Jednoducho castica sa "ocitla" na druhej strane svetelnej bariery s rozdielom rychlosti 0,0025%.

Podobne nielen rychlost, ale aj poloha, energia, cas. Samozrejme cim su rozdiely medzi stavmi vacsie, tym je kvantove tunelovanie menej pravdepodobne.

Moze to byt akokolvek absurdne, ale kvantove tunelovanie bolo pozorovane a overene ako neplatenie dani.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ten brat nie je nic ine ako kvantova neurcitost castic mikrosveta (t.j. ak chces tak tunelovanie dvojice priestor - rychlost/hybnost). Jednoducho castice nie su len tu/tam s takym smerom/rychlostou ... elementarne castice su na nekonecne vela miestach naraz tvoriac v casopriestore len akysi pravdopodobnostny oblak vyskytu/existencie/neexistencie. Castica je defacto vsade, ide len o pravdepodobnost. Preto moze pretunelovat kde chce. Ona tam kde chce ist vlastne je, len musi zvascit svoju pravdepodobnost vyskytu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobne dvojica energia-cas. Neurcitost tejto dvojice zase dovoluje virtualne pary castic-anticastic vznikajucich z nicoho a zanikajucich do nicoho. Na neskutocne maly cas sa z nicoho "pozicia, vytvori" ista energia, ktora umozni vzniknut paru castica-anticastica. Avsak po uplynuti tohoto neskutocne maleho casu sa energia musi vynulovat (odovzdat do nicoho). Aj tu plati nepriama umera podobne ako pri neurcitosti dvojice poloha, rychlost. Cim viac energie ma vzniknut z nicoho, tym musi byt kratsi cas. A cim dlhsi cas chceme mat virtualny par, tym musi byt mensia ich energia/hmotnost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Helm, warp 8. Engage!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jean-Luc Picard:

"MOTORY!"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

prečo by si niečo prepisoval väčšina vecí je stále len teoretických až sú možnosti ich overiť vtedy sa ukáže ich pravdivosť a to čo platí pre jednu časť vesmíru nemusí platiť pre druhú niekedy sa meralo metrom no a teraz teraz nám stačí odhad xD
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

...čím majú odraziť neutrína?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked ich vedia vyrobit, poslat spravnym smerom a zmerat, najdu sposob :)
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

no mozu skusit baseballovu palku , osobne davam prednost tenisovej rakete, ale aj ping pongova by stacila
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Panvicou z Lidlu.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

wokom kena homa

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

wokom kena homa nieeee.... ten wok ma skoro parabolicky tvar.. tam by sa stretavali neutrina v ohnisku a vytvarali by nove fyzikalne hadanky...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tak to vyzerá, že po 3 - 4 desiatkach rokov prečkávania, v oblasti teoret.fyziky (základný výskum) nastane, dúfajme konečne nejaký vačší skok, vo vývoji.
práveže, neni nič ´v háji", ako si niektorí možno myslia, ale naopak - fyzici,/výskumné tými možno došli na další z vrchol(k)ov obzoru, a nahliadli o5 trochu dalej za oponu.,neznáma. odkryli dalšie tmavé miesto

Isteže, niektroé teérie bude treba asi prepísať,trochu poupraviť, iné -ako slepé vetve výskumu- uplne prekopať, alebo opustiť, ale celkovo sa pohne všetko o další (výrazný krok, al. skok dopredu - možno, v konečných dosledkoch, nás čakajú vo viac-menej blízkej, al. vzdialenejšej budúcnosti, výraznejšie zmeny vo viacerých oblastiach - ak objav týchto neutrín s rýchlostou > c, povedie k nejakej dalšej malej-velkej revolúcii vo fyzike,


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dalšej od čias Einsteina s jeho všeob. a špec. teoriami relativity(aj inými objavmi), a od čias všetkích tích fyzikov(napr. Niels Bohr, E.Shrodinger, deBroglie, W.Heisenberg, a mnohí další) rozvíjajúcich kvantovú teóriu ( /kvantovú mechaniku), od konca 19.stor,/prelomu, zač.20.-až do polovice 20.stor.

takže, možno stojíme na prahu dalšej revolucie, novej fyziky. dalšej paradigmy v teoret.fyzike (čas na to už (dávnejšie) dozrel, ten 30 -50 ročný hlavný cyklus velkých,zásadných fyz.objavov.
a Lee Smolin može už pomaly začať písať další diel jeho *Fyziky v potížích* :D :p

a ted už odovzdávam slovo Pietrovi, odkt. som trochu prevzal jeho štýl (aspon v dlžke príspevku :d
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Uvidime co bude s fyzikou dalej. Skoda ze clovek nezije aspon 200 rokov aby mohol pekne vidiet dost velku cast vyvoja, lebo ta 1/3 storocia stagnacie teoretickej fyziky je dost dlha doba (odmyslel som si teoriu strun a vsetky teoreticke predstavy z nej plynuce).
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ja neviem prečo sa neopytali vedci z cernu tu na DSLku na príčinu takýchto meraní. Hneď by dostali plno vysvetlení...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Ja si tie neutrína dam patentovat !! :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Všetky, abo len niektore?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

konkretne tieto: tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nieco medzi tym
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a videl si ich ako prvy?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Dolezite je, kto si ich da prvy patentovat, nie kto ich prvy "videl"
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

vysvetlite mi, prosím vás, niekto, či už brali do úvahy toto? http://www.engadget.com/20
11/10/17/remember-those-faster-tha
n-light-neutrinos-great-now-forget-e/
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tato veta v tom clanku nieje pravdiva: "The GPS satellites used to measure the departure and arrival times of the racing neutrinos"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A pozri si reakciu v tamojšej diskusii od Daveysana. Pravdepodobne ide o klasický hoax.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Okrem toho, nevzrušujme sa predčasne. Rozdiel je príliš malý a preto je dosť možné, že sa bude jednať len o nejaký neznámy efekt, ktorý sme zatiaľ nezaznamenali a ovplyvnili tieto merania. Ak by bol rozdiel niekoľko %, tak by bolo takmer nemožné, že by sme takýto efekt doteraz nepozorovali.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

posielam kveti!
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

ďakujem za kveťi
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

povedal yeti
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

a vysypal smeti
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

loool si ma predbehol :D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To az 7 minut citas diskusiu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to ho tak zamestnalo tu tu tu a tu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked vysypal smeti
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Mat take pripojenie na baze neutrin to by ani disk nestihal zapisovat a paradna odozva od servera :-)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jj o 0.0025% rychlejsie. takze namiesto sucastnych 20ms by si mal odozvu 20ms
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

prečo súčasTných ??
a on myslel priame pripojenie cez neutrínový tunel...žiadny router ani switch čiže ping pod -1
to bude fantázia...100 svetelných rokov v olove bez zrážky s hmotou...budúcnosť patrí nadsvetelným neutrínam
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

otazka je, ci tie nadsvetelne neutrina vedia preniest informaciu.
skor si myslim, ze nie.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

ja som samozrejme len srandoval a nadsvetelným neutrínam rozumiem ako hus pivu... :-)
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

oni nemusia "vediet" preniest informaciu. Staci, ze sa daju vyslat a prijat. Informacia je uz potom len nasa interpretacia, pri pouziti nejakeho kodovania.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

a o com si myslel, ze som pisal?

je ti snad jasne, ze pri fazovej rychlosti fotonu neprenesies ziadnu informaciu, aj ked je vyssia ako c.


Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

It's a TRAP!
http://instanttrap.com/

Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

http://nooooooooooooooo.com/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To, že je to malá odchýlka je len začiatok. Vysvetlím. Taký fotón nemá hmotnosť a preto sa pohybuje rýchlosťou svetla. Častice ktoré majú hmotnosť je potrebné urýchliť, teda dodať im energiu aby sa pohybovali rýchlejšie. Čím bližšie k rýchlosti svetla tým je energia potrebná na ďaľšiu jednotku zrýchlenia exponenciálne väčšia. Pri neutríne je to presne naopak. Keď prekročí rýchlosť svetla má obrovskú energiu. Ak by sa vám ho podarilo spomaliť, potom by jeho rýchlosť rástla avšak energia potrebné na spomalenie bude takisto rásť exponenciálne.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

napadlo ti, ze v tom mozu byt fluktuacie a neutrino nas iba ojebava?

Barman řekl: "Promiňte, ale neutrinum nenaléváme."
A neutrino vešlo do baru. ...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj takze ked neutrino narazi do detektora tak sa uvolni vela energie? jak to ze im ten detektor nezhorel?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

maju predsa energeticke stity a silove pole.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A Chucka Norrisa.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

v trial verzii miesto Chucka Brano Mojsej.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

nevieš jednu vec a to že neutrína neinteragujú s hmotou,ich voľná dráha sa odhaduje na polomer známeho vesmíru /alebo jedna interakcia na 100LY olovom/
a zo Slnka ich na nás prášia miliardy na cm2
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak by ňeinteraktovaľi z hmotou, tak ich ňevieme zachytavať. ňe?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

my ich nezachytávame ale deteGujeme,nedajú za zachytiť kedže ich nezadrží žiadny materiál
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

no aľe ja som pisala o iňteragcii. ňe o zachytavaňi.

ak chceš detegtovať musia interagtovať. ňe?


Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ach ja piča. pisala som o zachytavaňi.
ale mysľela som ďeťegciu.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

alebo detektujeme
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

dek-tí-ka
de-tek- tív-ka
de-tek-tív ka-rol !
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

viem, preto do toho talianska strielaju z cernu miliardy neutrin aby za rok mali tri detekcie...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

shit, klonuju sa ovce, organy, jebu sa miliardy do vyskumov, robia sa snimky mozgovych pochodov.. nech len tak s prdele naklonuju einsteine, vratane jeho psychickych poruch, nehaju ho zit v nasimulovanom podobno zivote ako zil original a potom ho zavru do cernu. nieco by z toho mozno bolo, ak uz spickovy teoretik, tak aspon sef upratovaciek s neuveritelne efektivnou delbou prace. myslim ze za pokus by to stalo., ak uz by to nemalo prinos pre fyziku, snad aspon pre genetiku, psychologiu..
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

taky pekny objav a pokazia to slovom detekovat..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://goo.gl/8u1EA
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

na smiech, ako cely azet;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

h3j v0l3 n3p1xuj na 4zet, je t0 m135t0 kd3 s4 k0mun1kuj3. a c0 r0b15 ty? l3n my z4v1d1s l00s3r
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Maj got. Ta to co toto? Nekukaj tych pokemonov dzecko mojo teľo.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

that was irony.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Pise sa loser.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akotak pozeram tak veda ide do slepej ulicky ked tam vobec uz je.. to vieme ze viera tam je uz davno... mozno by sa patrilo prestudovat co nas caka po 2012 a ako cely vesmir funguje... http://goo.gl/998Fd My tu v hmotnom svete mame strasne obmedzeny pohlad na vsetko ci uz male blizko alebo melke a vzdialene...
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

v prvom rade by si si mal uvedomit, ze nie vsetci su myslou na tak nizkej urovni ako ty. takze hovor za seba, popripade za sortu tvojich kamaratov
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

nemamco povedat... nemal si nic pisat ked nemas co povedat k veci a len nadavas na druhych len za to ze ty si pan sveta majster vseved a supernadclovek co vsetko vie a ostatny su nic, hmyz. tak sa spravas aspon z tvojho prispevku to je jasne vyzarujuce. TOTO JE AKO EU. kazdy kto ma iny nazor je slabomyselny a na smiech. zato si si ani neotvoril ten link ani si sa nepozrel.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

Nic z toho co si napisal, som nepovedal. Tak v prvom rade hadz spinu na riaditelov 36 dimenzie.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vydno ze nerozumies pisanemu textu... ani pol slovom tam nie je ze si povedal alebo pisal... to tambolo ze to vyzaruje z tvojho prispevku.. takze kto je tu slabomyselny... jediny kto tu hadze spinu si ty a nikto iny.. ja som ti nenadaval ani nic ty si zacal uplne nelogicky a z toho sa da vidiet ze si netolerantny, drzy, uzatvorena mysel... nevadi... prajem ti vsetko dobre v zivote a vela stastia...
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

je v tom nejaka logika. ovela vacsia ako bolo velmy davno nic a zrazu bol velky bang a zacalo byt nieco co s anti-niecim anihilovalo vytvorila sa hmota ktora tvoti teraz vo vesmire (nieco velke co sa do niecoho MOZNO rozpina) 0,4 % co je nic. 74% je temna energia, 22% je temna hmota. cize vlastne 94% vesmiru ani nevieme co vlastne je. len vieme ze existuje ma to nejake vlastnosti a to je vsetko. preto sa tomu hovori teoria (VTR, RTR) a cela nasa tzv. veda je postavena uplne inak ako by mala byt. inak by tu nebol tento clanok a nediskutovali by sme pod nim. to vsetko co vieme o sebe (ludstvo, zem) je nic. a vo velmi vela pripadoch to je mylne.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Ja som to vedel! Vdaka ti, teraz uz viem ze tej 74% temnej energie su tvoje myslienkove pochody a 22% temnej hmoty tvori tvoj kuraci mozocek.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

peterkal -tak kedy máte to zhromaždenie, svedkov Jehovových ?
a rozdal si už aj nejaké brožúrky, tie časáky "Prebudte sa", inak ta zbor starších neprijme, a nepustí na krst, ani na "zájazdy na zjazdy" (zvačša takmer bezplatné, zvačša do európskych historick.velkomiest)
(ale ak si z nejakej inej sekty, tak potom sorry, len si zmen miesto schodze, a názov časakov,knižočiek za konkrétnu sektu,/združenie )
P.S.: aneb aj zaoberať sa všetkými tými "teoriami sprisahania", alternatívnymi vedami a historiami, šedými, okrajovými vednými disciplínami "se musí umet" ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pepo výkal aka Peter-kal má určite nejaké rozumné podklady typu "Aštar Šeran". Btw, mimozemšťania žijú MEDZI NAMI!!!

Príklady: kokotičová (je nemožné aby dinosaury žili v 21 storočí), reakcia DSL.sk...

Poprosím zmazať príspevok.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nie nepatrim do ziadnej sekty ani nic... a ano som ovca ale CIERNA OVCA a radsej budem CIERNA OVCA ako stado tupe co si nevidi na dva metre od nosa a necha sa slepo vies... veda a cirkev su dve strany tej istej mince.... tak isto ako kapitalizmus a komunizmus su dve strany tej istej mince a ja nemam potrebu hrat tuto choru hru co sa momentalne hra vo svete... a ani tu citat vase nezmyselne bludy nelogiske... ja sa snazim argumentovat a konstruktivne mysliet a vy ste natolko a) bud neinteligentni ze to nechapete alebo po b) zainteresovany v tych spinavostiach co sa deje ( podla vas konspiracne teorie) (podla mna natom nieco bude) ze sa snazite za kazdu cenu zosmiesnit ma ako korporatne media ludi co hovoria pravdu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Clovek si sem pride inteligentne nezavazne podiskutovat a coho sa docka,?? ako vidim SME(tiarsky) diskutery sa koli klaviru presunuli sem... skoda no... ale mozno ze vam len neutrina prechadzaju cez mozog inak si to nvm vysvetlit (humor). Predtym to tu take zhovadele nebolo. pred cca 2-3-4 rokmy sa tu dalo pekne rozumne s humorom diskutovat ale teraz. asi to je tym clankom alebo ja nvm. ale fakt nieco sa stalo... a nemam z toho dobry pocit.. na mojom najoblubenejsom IT servery (DSL.SK)... umna nie je ziaden problem ani z obsahom.. inteligentny diskutujuci spred cca 2-3-4 rokov by si to prezrel alebo nieco vtipne napisal a aspon sa k tomu vyjadril tolerantne i ked sa mu to nepozdava alebo nesuhlasi stym ale dnes?? coho som sa to dockal??? osocovania utokov agresivity... to ma na mile daleko od tolerancie, humoru alebo porozumenia... Co je to svami ludia? necakam odpoved a toboz nie slusnu ale ako vidim v dnesnej dobe MORALNA KRIZA sa prejavila naplno a vdaka nej prisla aj financna a vsetky ostatne..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nepoondite sa z toho roku 2012. nic sa po tom roku nestane.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

čoby sa nestalo !?? : po ňom príde rok 2013,po ňom 2014....atd
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to predsa nemozes vediet :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja len dufam, ze tie neutrina nie su rychlejsie ako Chuck. To by sa asi zrutil cely vesmir a nie len teoria strapateho pana...
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Od toho posledneho dilera uz neber.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

cim mensie su rozdiely v rychlosti toho a toho , TYM VIAC SA MUSIME SNAZIT MERAT A MERAT A MERAT ! ked to odmeraju a potvrdia 500,000 krat vo viacerych miestach ,potom mozme verit tomu ze neutrina su o 0,0025% rychlejsie ako fotony svetla.Wau!btw to je obrovský rozdiel nj.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

successful troll, is successful
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

vies po anglicky, super.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mimochodom, chyba ti druhe "l" v slove successful.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nechyba
Odpovedať Hodnotiť:
 

rychlejsie ako neutrinum je už iba sračka...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

infarktu sa pripisuje tiez pomerne vysoka rychlost

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bude lacnejší chleba? K čomu je to dobré?.... Zbytočne vyhodené miliardy....
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby si nepoznal teoriu relativity, tak by si nevedel ako mas upravovat hodinky na gps sa telitoch (lebo tam plynie cas inak ako tu na Zemi) a teda by to cele nefungovalo. To je len jeden priklad "k comu to je dobre". Vsetko je na nieco dobre, ked aj hned niesu zjavne suvislosti.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

co ma spolocne nastavovanie hodin riadenych tusim meranim vyzarovania radioaktivneho matrosu s teoriou relativity? fuu, este som nevidel nikoho nasrat si do huby v takomto formate...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

spojitost to ma taku, ze tie hodinky na satelitoch musis sychronizovat medzi sebou a aj s hodinami na zemi a tam sa ti uz relativisticke efekty prejavia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A naco sa ludia modlia? Bude lacnejší chleba? K čomu je to dobré?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Co by sa stalo keby som mal tycku s priemerom molekuly, dlhu svetelny rok a pomocou nej vytukaval morseovku na druhom konci? Moze byt informacia rychlejsia ako svetlo? Co by sa stalo keby pomocou tejto informacie by som poslal udaje o polohe a stavbe kazdej mojej molekuly v tele a na druhom konci by ma postavali? Cestoval by som rychlejsie ako svetlo? Tod mi zodpovedzte..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Totók ti dokáze zodpovedat len jeden - pjetro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stále tie isté pičovinky, tie isté sračky... Z niekoho ani 3 výšky nespravia inteligenta.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemoze.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

preco by mala?
to je jedno ci to bude mat hrubu jednej molekuly. inormacia sa bude sirit vlnou grupovou rychlostou a ta predsa nebude nikdy vyssia ako c.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

teraz som na pochybach. bud si tak blby alebo si robis prdel.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

vysvetli
Odpovedať Hodnotiť:
 

Velmi zaujimavy myslienkovy experiment. Treba vsak byt trocha "pri zemi". Tycka dlha svetelny rok a s priemerom molekuly, t.j. defacto iba rad naviazanych molekul dlhy svetelny rok, t.j. defacto sa na to mozme pozerat ako na super-hyper tenku, super-dlhu super-makromolekulu, tak takato super-makromolekula sama len tak volne pohodena nevydrzi ani kvadriliontinu sekundy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba si predstavit nieco, co je vo fyzikalnej realite aj mozne, napr. tycku (z nejakeho materialu) hrubu napr. zopar mm a dlhu 400 tisic km az po Mesiac. Otazka je, ci pohybovanim tejto tycky vieme prenasat data nadsvetelnou rychlostou. Ci sa pohyb na jednom konci pri Zemi okamzite premietne na druhy koniec pri Mesiaci. Nieco mi hovori ze nie. Tyc bude z atomov a molekul, teda hmotnych objektov a "vzruch pohybu" sa teda nemoze prenasat nadsvetelnou rychlostou. Otazka je ci tam neprichadzaju do uvahy dalsie faktory ako deformacie (najprv zacinajuce ako fluktuacie na molekulovej urovni ustiace mozno az do zmeny materialu .. krystalicka, amorfna, prasklinyatd ...) neustalym mixovanim nenormalne dlhej (a teda aj tazkej) tycky tam a spat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fyzikalna realita v praxi casto zhati zamery aj tych najkrajsich myslienkovych experimentov. Napr. pri "vyrabani" "stroju casu" avsak len smerom do buducnosti - sak ako inac, pomocou dvoch gulovych ploch, medzi ktorymi by bola medzera mensia ako proton (aby sa mohol sakramentsky prejavit Casimirov efekt) sa zda, ze gulove plochy mozu byt akokolvek blizko k sebe. V skutocnosti sa vypocitalo (na zakl. dnesnych znalosti), ze vnutri gulovych ploch by cas siel max. asi tak 4x pomalsie ako vonku gulovych ploch. Vacsi nepomer byt nemoze, nakolko by gulove plochy skolabovali.

Podobne "rozpravkove" vypocty hovoria o udrzani ustia cervej diery pomocou exotickej hmoty (takej co ma zapornu hmotnost) ci o cestovani do minulosti pomocou najsialenejsich teoretickych predstav (kruzeni okolo dvoch kozmickych superstrun ci nekonecne dlheho valca ...).

Odpovedať Hodnotiť:
 

v skratke - nie, informácia sa nemôže šíriť rýchlejšie, ako svetlo. Ak by si do tej tyčky ťukol, to ťuknutie sa prenáša na druhú stranu maximálne rýchlosťou svetla.

Ono podľa mňa sa ani tak celkom nejedná o rýchlosť svetla, ako o rýchlosť času. Ak by niečo cestovali rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla, pohybovalo by sa v čase späť (a nejaké také častice tuším existujú, takže sa naskýta možnosť na paralelný vesmír cestujúci v čase opačným smerom), ak cestuje rýchlosťou svetla, cestuje rýchlosťou času.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Diki Pjetro odpovedal si mi na to co som sa nevedel spytat. Ci sa "vzruchy" medzi atomami, molekulami siria okamzite alebo nejakou obmedzenou rychlostou. Mal som namysli ked potlacim vodu v rure tak na druhom konci vyjde okamzite alebo
o cas (dlzka rury)/c neskor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak v pripade kvapaliny je to hadam ovela jasnejsie ako v pripade pevnej latky. Keby bolo potrubie prazdne, najpv by si musel naplnit jeho objem, potom mozes cakat za nieco vyjde na druhom konci.

Avsak ani popredu uplne naplnene potrubie do ktoreho zacnes tlacit kvapalinuna jednom konci, nevyjde kvapalina na druhom konci okamzite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cize ak mas 900 000 kilometrov dlhy valec naplneny na 100% objemu kvapalinou a je super pozvarany, ze niesu mozne ziadne uniky, a megasilnym cerpadlom (povecme 33% objemu za sekundu) tam zacnes tlacit dalsiu kvapalinu tak na druhom konci o zacne tiect najskor za 3 sekundy? Valec nabere 200% objem, ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak nejako. Vzdy ide o to, ci moze nieco existovat vo fyzikalnej realite. Lebo v nej je vsetko zlozene z atomov a molekul. Fyzikalnymi zakonmi sa riadi ako prudenie kvapalin, tak aj to co znesu chemicke vazby medzi atomami tvoriace potrebie. Ani "vzruch prudenia kvapaliny" sa nemoze prenasat nadsvetelnou rychlostou.

Hadzal si cisla zbrucha, ktore zrejme vo fyzikalnej realite nekoresponduju, nakolko pri takom vykone cerpadla by sa potrubie doslova roztrhalo (2-nasobne zvacsilo svoj objem, pokial by nebolo z gumy ako duse). No a za druhe je otazne, ci moze existovat cerpadlo s takym vykonom, totiz aj to cerpadlo ako take musi byt zlozene z atomov a molekul.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To mas ako skupenstva ci stavy fermionovej hmoty. Laik vypoti pevne, kvapalne plynne, co je fajn.

Nikto si vsak neuvedomuje ze tieto 3 su ozaj skupenstva, pretoze sa vyskytuju len v neskutocne malom intervale teplotnej stupnice, radovo asi o 10^(-1) K po 10^4 K. Tento interval defacto pokryva vsetko, co tvori nase kazdodenne skusenosti, preto sa o nich ma zmysel vyjadrovat sa, ze su to ozaj skupenstva. Pretoze na omak ci pohlad ide o skupenstvo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzdelany clovek este vypoti plazmu a mudro doda ze to je stvrty druh skupenstva a tam jeho vedomsoti koncia. Debilina. Na plazmu uz nema zmysel pozerat sa ako na skupenstvo. Kazda plazma je z termodynamickeho hladiska vzdy plyn (riedky ci super husty). Plazma je stav hmoty, nie skupentvo. Samozrejme myslime jadrovo-elektronovu plazmu (je teda zlozena z inonov a z elektronagnetickeho hladiska je neslusne zaujimava). Existuje v intervale teplot 10^4 az 10^10 K a ma zrejme zmysel rozlisovat nizko energeticku (zopar desiatok tisic ci stoviek tisic K, radovo do milionov K) a vysoko energeticku jadrovo-elektronovu plazmu (radovo nad desiatky milionov K).
Vyssie je kvarkovo-gluonova plazma existujuca nad radovo 10^10 K.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na druhom konci teplotneho energetickeho spektra je stav hmoty nazyvany Bozeho-Einsteinov kondenzat. Prejavuje sa pri teplotach radovo 10^(-9) K a nizsich. Samozrejme nema zmysel to chapat ako skupentvo, pretoze kvapalina ci plyn pri takej teplote neexistuju.

Takze ak sa maly Sheldon z The Big Bang Theory hral sam so sebou hru "Hadaj na co myslim", kde sa pomocou zistovacich otazok (to su take na ktore sa da odpovedat len ano alebo nie) chceme dopracovat k odpovedi a pytal sa "je to pevne?", "je to kvapalne?", "je to plynne?", tak netusil aky ma este obmedzeny pohlad na svet a ake neskutocne uzky intervat teplot (energii) tri skutocne skupentva pokryvaju. Netusil ze vsetko vyrazne radovo pod 1 K je defacto pevne a vsetko radovo nad 10^4 K je plynne (ano aj wolfram, iridium ci osmium je pri tej teplote plyn).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze to mas tak ako keby si chcel zostrojit material (kde by boli nam zname chemicke prvky), ktory by vydrzal dajme tomu 200 000 K a ostal v pevnom skupenstve. No na zaklade nasich vedomosti a atomoch a molekulach, taky material nexistuje, nech by bol akokolvek super-specialne fajnsmerkovsky navrhnuty, napr. chemicky viazana upravena zliatina baze zbrucha vypotim W-Pt4-Os-Si2-V.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho byt v pevnom skupenstve a cislo 200 000 K nekoresponduje s fyzikalnou realitou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ked to mam doviest do dosledkov ci mierne sokujuceho zaveru, kvapalne skupenstvo existuje len v specifickych podmienkach a hodnotach tlaku a teploty, t.j. v neslusne malom podintervale maleho intervalu pre pevne a plynne skupenstvo. Samozrejme zalezi od latky. Helium je kvapalne pri inej teplote ako wolfram, avsak intervel (tlakov a teplot) ked je nieco kvapalne je neslusne maly.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na kvapalne skupenstvo sa da pozerat ako na nieco MEDZI pevnym a plynnym skupenstvom a to DOSLOVA aj z pohladu chemickych vazieb. Atomy ci molekuly v pevnych latkach maju medzi sebou vazby ionove, ne/kovalentne ... no a plynne castice (ci uz atomy ako v pripade inertnych plynov ci molekuly napr, H2, O2, CO2 ...) nemaju medzi sebou vazby absolutne ziadne. Teoria idealneho plynu (aproximujuca realny plyn s 99% presnostou) vychadza z principu narazajucich gulecnikovych guli v 3D. Kvapaliny su presne v strede. Medzi molekulami kvapalin su slabe Van der Walsove medzi-molekularne sily (sposobujuce "kvapalnost") zvacsa na baze vodik a silne elektronegativny atom (O,S). Tieto medzimolekulove sily su vsak asi 10x slabsie ako najslabsie chemicke vazby, ale su. Preto kvaalinu nemozeme pevne uchopit do ruk, ale zase nie je to iba plyn, kde casticie nie su nijako viazane ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suma sumarum dve hlavne skupenstva su PEVNE (s typyckymi chem. vazbami) existujece pri nizkych teplotach a PLYNNE (so ziadnymi vazbami) existujuce pri vysokych teplotach. Kvapalne je len taky medzikrok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nejako som sa rozpisal ... povodne to malo byt o tom, ze nemozes hadzat cisla zbrucha, pretoze nemusia korespondovat s fyzikalnou realitou atomov/molekul.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak som ti to vyssie napisal.
ty si sa sice pytal na molekuly, ale v principe je jedno, ci mas molekuly, atomy, alebo ruru s priemerom 5m dlhu svetelny rok.
ak by si buchal na trubu, tak sa vzruch bude sirit vlnou, ktorej rychlost bude nizsia ako c, lebo cez fazovu rychlost ziadnu informaciu nikdy neprenesies.

si zober, ze hodis do vody kamen. informacia o tom, ze si hodil kamen sa na breh dostane az s prvou vlnou na hladine.

skus si predstavit, ze by si mal disk s priemerom galaxie a s hrubkou 1 atomu. do stredu by si buchal kladivom.
informacia o tom, ze tlcies kladivom sa na koniec disku sa neprenesie nadsvetelnou rychlostou, leborychlost interakcie atomov medzi sebou nikdy nebude nadsvetelna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pjetro zjavne nevie pochopiť princíp otázky a pletie do toho množstvo iných princípov, ktoré v tejto otázke nie sú dôležité.

Ale áno, ak na niečo zatlačíš z jednej strany, na druhej strane sa to neprejaví okamžite, ale najskôr svetelnou rýchlosťou. Ak počkáš chvíľku, nájdem ti jednoduché vysvetlenie prečo
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.science20.com/quantum_diaries_survivor/ icarus_refutes_operas_superluminal_neutrinos-83684
(odstráňte si medzery)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár