neprihlásený Sobota, 25. septembra 2021, dnes má meniny Vladislav
Nové frekvencie pre Towercom sú porušením zákona, tvrdí bývalý predseda TÚ SR

DSL.sk, 20.9.2011


Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky výmenou frekvencií spoločnosti Towercom pre tzv. prvý multiplex DVB-T podľa bývalého predsedu TÚ SR Branislava Máčaja hrubým spôsobom porušil zákon.

Máčaj, ktorý v súčasnosti zastáva pozíciu generálneho riaditeľa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, NASES, to uviedol vo svojom stanovisku pre server DSL.sk.

Spoločnosť Towercom získala frekvencie pre prvý multiplex vo výberovom konaní v roku 2009 spolu s frekvenciami pre druhý a verejnoprávny multiplex. Frekvencie pre prvý multiplex boli z frekvenčného pásma 790 až 862 MHz, teda kanálmi nad 60, s ktorými sa počíta do budúcnosti pre iné využitie. Preto na tieto dostala spoločnosť povolenia iba do mája 2015, kým pre zvyšné dva multiplexy až do septembra 2029.

V septembri tohto roka ale TÚ SR Towercomu frekvencie pre prvý multiplex vymenil za frekvencie od K35 po K57, predĺžil ich platnosť do roku 2021 a navyše tieto frekvencie bude podľa súčasných plánov možné po predĺžení povolení používať aj neskôr. Za túto výmenu spoločnosť Towercom zaplatila len 63 tisíc eur.

"Úrad hrubým spôsobom porušil Zák. č. 220/2007 o digitálnom vysielaní, konkrétne par. 19 ods. 1, ako aj plán využitia frekvenčného spektra. Aj keď úrad tvrdí, že išlo "iba" o zmenu povolení, v tlačovej správe sám uvádza, že držiteľovi povolenia poskytol nové frekvencie (kanály). Problém je, že v zmysle už vyššie uvedeného § 19 ods. 1 Zák. č. 220/2007 Z. z., ako aj plánu využitia frekvenčného spektra, je možné frekvencie na poskytovanie multiplexov (s výnimkou miestnych multiplexov) udeliť jedine na základe predchádzajúceho výberového konania," uvádza Máčaj.

"Úrad v tomto prípade teda udelil spoločnosti Towercom bez výberového konania nový multiplex a to až do roku 2021 a to pre všetky frekvenčné vyhradenia v SR, čím flagrantne porušil zákon. Frekvencie, ktoré úrad pridelil, sú frekvenciami, ktoré mali byť použité pre ďalšie multiplexy s ktorými sa počíta po ukončení analógového vysielania a ktoré mali byť ponúknuté vo výberovom konaní prípadným záujemcom - možným konkurentom spoločnosti Towercom," uvádza ďalej Máčaj.

Cenu, ktorú Towercom zaplatil, nie je podľa Máčaja možné označiť ani za symbolickú. "Samotné povolenie neobsahuje žiadne záväzky, čo sa týka pokrytia obyvateľstva. Pôvodné frekvencie prvého muxu síce boli pridelené za symbolickú cenu 600 tisíc eur, ale z dôvodu, že boli časovo limitované, vzhľadom na to, že to boli frekvencie určené pre tzv. digitálnu dividendu," hovorí Máčaj.

Frekvenčné pásmo 790 až 862 MHz uvoľnené po prechode na digitálne TV vysielanie, tzv. digitálna dividenda, má byť podľa požiadaviek EÚ od 1. januára 2014 uvoľnené pre širokopásmové internetové služby. "Ak by sa úrad vyhováral, že musel uvoľniť tieto frekvencie a teda sa musel s Towercomom nejak dohodnúť, tak treba povedať, aj keby úmysel úradu bol ten najlepší, tak ho nie je možné realizovať cestou porušenia zákona," prízvukuje Máčaj.

Navyše ale Máčaj už v minulosti upozorňoval, že TÚ SR v čase vydaní povolení pre Towercom už musel vedieť, že frekvenčné pásmo 790 až 862 MHz bude v EÚ harmonizované na iné účely. Hoci Európska komisia vydala takéto odporúčanie v októbri 2009 a Towercom získal povolenia na konci septembra 2009, vedenie TÚ SR je členom poradných orgánov EK, kde sa táto agenda preberala a čase vydania povolení pre Towercom "to už bola hotová vec".

"Celé to bolo zrealizované podľa vopred dlhodobo pripraveného scenára," myslí si Máčaj.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vydaná beta Ubuntu 21.10
Orange svoju satelitnú TV nahradil Skylinkom, z inej satelitnej pozície
Seagate prestala ponúkať BarraCuda Pro, výkonné HDD pre PC
Swan zvýšil pokrytie pevného LTE pripojenia
SSD pre PCI Express 5.0 už vo štvrtom štvrťroku, prototyp dosahuje 14 GB/s
Všetky smartfóny budú mať USB Type-C port a rovnakú technológiu rýchleho nabíjania
V poslednom štvrťroku majú pamäte skoro všetkých typov zlacniť
Seagate vyvíja 30 TB pevný disk
Prima zvažuje v DVB-T prechod na SD rozlíšenie
FBI týždne obetiam ransomvéru neposkytla dešifrovací kľúč


Diskusia:
                               
 

Ocenujem kvalitu spracovania clanku.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

aj ja
Odpovedať Hodnotiť:
 

...a že títo zlepenci budú lepší.....smola
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Uznavam Macaja za jeho neunavny boj s tymi nenazranymi hovadami. Pred 6 rokmi bojoval proti monopolu Tcomu, teraz bojuje proti monopolu Towercomu. Zda sa, ze nejake "com-y" su mu sudene :-)
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Zabasnut vsetkych z tychto monopolov oni uz budu vediet za co...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

serie ho, ze si vrecka nabalil niekto iny a nie on :)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Toverkom sa sprava ako pánboh a nik to nezmení, na večné časy.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

v TU pojde niekto na luxusnu dovolenku za ten baksis co dostal tawrkomu, ne?
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Paraxodne asi nebude sediet doma a cucat na telku. On vie, ze je to vsetko divadlo.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Kto vie ci sa da nieco taketo poslat do Haagu. Ak ano, treba to zorganizovat a poslat ich dopice.sk/VC
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

To by aj mna zaujimalo. Tiez by som siel do toho dat na nich staznost EU a zistit ci su nieco schopny spravit. Lebo toto co sa tu deje je chore.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ci smer,
ci sdku zberba,
podvadzaju jak sa da!
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ked nedate vsetkym ich vsimne. Kazdy clovek je skorumpovatelni. Ma vsak svoju minimalnu taxu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tie tvoje hlboke hypotezy si nehaj pre seba, kazdy skorumpovatelny nie je. je ich menej, ale existuju aj poctivi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Sám Máčaj je toho IMHO dôkazom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zamysleli ste sa niekto nad tym, ze to nemusi byt vobec pravda, ale len tvrdenie jednej strany a druha nedostala, aspon zatial, moznost vyjadrit sa?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

a zamyslel si sa nad tym ze si napisal totalnu hovadinu. tu nejde o spor dvoch susedov o oploteni pozemku a ak by na nich kydal bez faktov, mohol by mat legalne pruser.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z tych tendrov kazdy radsej vycuval, ked zistil ze sa ide the slovak way!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jedna vec je riesit problem medzi dvoma fyz osobami, kde kazdy ma svoje tvrdenie, a ine je ked urad viditelne a ocividne porusi dany zakon v jeho platnom zneni. keby mesto dalo zburat tvoj dom/bytovku na tvojom/vasom sukromnom pozemku len preto aby si tam starosta mohol postavit garaz a nijak nikoho neinformoval, tak je to tiez ocividne porusenie zakona a netreba vyjadrenie druhej strany.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ibaze o zmenach informoval. V clanku je na to odkaz. Okrem toho na webe som nasiel uplne znenie tych rozhodnuti...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

akosi som si celkom isty ze z tej druhej strany by si nedostal nic viac ako zahmlievanie, demagogiu a dezinformacie :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kazdopadne kazda strana ma narok na vyjadrenie sa k veci, nemam rad riesenie veci typu "o nas, bez nas".
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

TÚ SR poskytol 20.9.2011 dsl.sk stanovisko, zatiaľ nebolo publikované.
TÚ SR nevydal nové povolenia, ale na základe odôvodnenej žiadosti držiteľa povolenia zmenil existujúce povolenia. Umožňuje mu to priamo § 32 ods. 26 písm. c) zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorého konal. TÚ SR pridelil povolenia s ohľadom na vtedy platné odporúčanie EK. Pridelenie na kratší čas by bolo právne neodôvodniteľné, podľa platnej judikatúry NS SR. Úhrada bola stanovená za predĺženie vymedzenia frekvencií podľa § 33 ods. 1 zákona, výška úhrady vychádza z metodiky a zdôvodnenie je v právoplatných rozhodnutiach na http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=2211 Towercom nezískal nový multiplex, stále má tri a (v prípade 1. multiplexu) nemal a naďalej nemá frekvenciu pre územie f.v. Nitra. TÚ SR s týmito frekvenciami nepočítal pri prideľovaní vo výberových konaniach, počíta s inými a v pripravuje výberové konanie na ďalší celoplošný MUX.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Pekne napisane, clovek by aj tomu vsetkemu rad veril. Ale su to obycajne pravne sracky.

Podla §32 ods. 26 pism. c) sice má pravo, ale podla 220/2007 19 ods. 1 uz to nie je bohvieake terno. Ale hlavne, ze oni mali na to pravo! Este keby sa dokazal pan pravnik logicky zamysliet, tak by sa nepodpisovali taketo "akoze oficialne platne kraviny", ale podal by ziadost o novely zakonov, pretoze su v nich diery, ktore boli za pomoci TU vyuzite!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Uz len 6 rocne predlzenie vymezdenych frekvencii je za babku. Cena pre momentalny monopol Vezakom a. s. sa vypocita z priemerneho zisku dvoch mobilnych operatorov za 1 MHz. Vtip? Mali do toho priemeru zapocitat aj priemerny zisk O2, ktory bol v tom obdobi blizky nule. Este ze vybrali CISTY zisk a nezapocitali do toho 92 Aut rozdanych na konci roku 2008 od Orange, alebo zajazdy, alebo ine kraviny, pomocou ktorych si urobia fajnu reklamu a este k tomu poriadne znizia cisty zisk. Aby potom TU SR vybral "METODIKU" akoby nahodou z cisteho zisku. v TU niekto pozna velmi dobre uctovnictvo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Frekvencie boli vymedzene a bolo vydane povolenie do 31.5.2015 - tzn. po tomto datume by nemuseli byt platne a museli by sa znovu vymedzovat a predlzovat povolenie tzn. od 1.6.2015 do xx.xx.xxxx. Kedze Vezacom dostal podla vtedy platnych odporucaniach EK na <> frekvencie, lebo musel konat rychlo - ved sa podarilo presadit fajny mpeg2 kodek - tak mu ich TU ako ospravedlnenie za zly momentalny stav vymedzil zadarmo nanovo. Lebo to vyzaduju teraz platne odporucania EK, o ktorych este neplatnych uz vedeli pred prvym odporucanim EK.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A este mu predlzil pritom povolenie podla velmi hlupej "mobilnej METODIKY" takmer zadarmo (hlavne ze to vyslo na centy).
Ved chudacik Vezakom a.s. pokryva len takmer cele Slovensko. A aj to sa mu vyberie parameter p=2, akoby sa ani nemusel snazit pokryt cele Slovensko. Ten vas pravnik PREZERE viac penazi do 31.05.2021 ako ta vasa trapna "metodika" vynesie penazi. Hlavne, ze je platna.

Toto je bieda s tym TU.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skoda, ze v tej vasej "METODIKE" nie je zohladnena aj suma, ktoru pyta Vezakom a. s. od jednotlivych televiznych spolocnosti. Rocne je to niekolko milionov eur od vsetkych TV spolocnosti, ktore si museli kupit priestor, pretoze digitalna technologia v mpeg2 je sice velmi lacna, ale hlavne narocna na datovy tok. Aby nebol priestor pre konkurenciu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V čechach je viacej programov na pozemnej ako na satelite a naslovensku? Stale na jednom mieste. Nemame pokrite kanali,všetkimy stanicami a už chcu spustit ko dovane. To si zaplatim satelit. toverkom druha penta?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár