neprihlásený Sobota, 28. marca 2026, dnes má meniny Soňa
Btrfs nakoniec nebude štandardným vo Fedore 16

DSL.sk, 9.8.2011


Súborový systém Btrfs sa nakoniec nestane štandardným súborovým systémom vo Fedore 16. V pondelok to oznámil Josef Bacik z Red Hatu, kľúčový vývojár Btrfs.

Komisia Fedora Engineering Steering Committee, Fesco, rozhodujúca o zaradení nových technológií a funkcií do Fedory, pôvodne na zasadaní na začiatku júna rozhodla, že Btrfs sa stane štandardným súborovým systémom vo Fedore 16 plánovanej na koniec októbra tohto roka.

Fedora zatiaľ neplánovala využívať podporu Btrfs pre interný RAID a celkovo využívanie viacerých blokových zariadení, pre tieto účely mali byť zatiaľ štandardne používané doterajšie technológie LVM a vlastná softvérová podpora RAID-u v linuxovom jadre.

Vývoj ale pokračoval pomalšie ako sa očakávalo a najmä nástroj btrfsck na kontrolu konzistencie súborového systému a jeho opravu nie je zatiaľ k dispozícii v dostatočnej kvalite a s dostatočnou funkčnosťou. Podľa Bacika sa tak použitie Btrfs ako štandardného súborového systému odloží a snahou bude použiť ho vo Fedore 17. Rozhodnutie musí ešte na svojom zasadaní oficiálne potvrdiť Fesco.

Btrfs, B-tree file system, je pokrokovým súborovým systémom typu copy-on-write, teda systémom uchovávajúcim pri zmene dát aj ich pôvodnú podobu a zapisujúcim zmenenú podobu na novú pozíciu.

To umožňuje Btrfs efektívne podporovať napríklad snapshoty, stavy súborového systému v konkrétnom čase v minulosti. Btrfs navyše podporuje zapisovateľné snapshoty.

Okrem toho podporuje ďalšie funkcie podporované napríklad v ZFS ale nepodporované vo väčšinou používanom súborovom systéme v Linuxe, ext3 respektíve ext4. Priamo je podporované využívanie viacerých blokových zariadení, transparentná kompresia, kontrola integrity uložených dát kontrolnými sumami, interný RAID úrovní 0 a 1, online defragmentácia.



Najnovšie články:

Odštartoval seriál o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru
Ministerstvo vnútra má opäť IT problémy, ovplyvňujú klientské centrá
Mac Pro končí
Netflix opäť zdražuje, zatiaľ na domácom trhu
Google chce prejsť na kryptografiu odolnú kvantovým počítačom už do 2029
Predaje OLED monitorov sa takmer zdvojnásobili, viedol Asus
V CPU pre smartfóny vedie MediaTek, Qualcomm bol predbehnutý už aj Apple
Ministerstvo vnútra malo opäť IT problémy, ovplyvnili klientské centrá a oddelenia dokladov
Protimonopolný úrad urobil razie kvôli optickým sieťam
Seriál o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru bude mať ešte dve série, potom skončí


Diskusia:
                               
 

Koho zaujima nejaka Fidorka???

MAC OS 4 EVER.
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Keby na svete boli všetci ľudia ako ty, tak by sme ešte všetci navzájom v džungli ujúkali na seba, lebo za druhý deň sa nám ešte nepodarilo založiť oheň . . .
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

9 z 10tich kktov odporúča tvoj príspevok.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

inak ako vtip to ani nemoze byt myslene.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To prvé :)
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Na to tu je tlacidlo "Odpovedat".
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

PREDNASTAVENYM!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Pravdupovediac, nie je mi celkom jasná táto honba za verzionovaním a snapshotovaním fs. Je to pekná vec, môže sa niekedy hodiť, ale ja osobne som to v živote nepoužil, a zásadná otázka pre mňa je - neobetovali sa kvôli tomuto nejaké fíčurky, ktoré by mohli byť užitočnejšie?
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

napr?
takato kritika je uplne neopodstatnena kym nedas priklad toho co ti chyba, inak ta vobec nemusi zaujimat ze tam je cosi navyse
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

no mne sa zda ze ext4 menej swapuje ale mozno je to len moj subjektivny pocit. btrfs má zbytocné fcie pre vacsinu uzivatelov nezaujimave.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

wait what? teraz popravde nechapem ako suvisi mnozstvo swapovania s pouzitym filesystemom
co sa tyka vykonu tak zalezi od pouziteho hw, nastaveni a samotnej aplikacie, v niecom je rychlejsie btrfs inde ext4 alebo ine fs
no ano vela tych funkcii je nezaujimava pre beznych uzivatelov len btrfs cieli aj inde kde sa tie funcie vyuziju
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Nechcel si povedať fragmentuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde tam vidíš kritiku? Podľa mňa tam boli iba otázky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja mam ext4 a som uplne v pohode. :)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

každý s *ubuntu by mal mať ext4.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

ja som si minule nahral najnovsie ubuntu a zralo to strasne vela pamati, vyse giga, a to som tam nic nemal.
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

nebolo nahodov do toho zapocitane diskove cache?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na RAID jedine XFS súborový systém. Na nie-raidovom disku je to slabý priemer ale na RAID-e je to sila. Tušim že je to jediný sub. systém priamo vyvýjany na RAID polia.

http://sk.wikipedia.org/wiki/XFS

Neviem ako je na tom Btrfs ale stojí minimálne za vysúšanie.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

teplovzdusnou 3D HD rurou
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ja mam MAC OS X a hentake kktiny riesit nemusim
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No vidno... preto máš Mac OS
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár