neprihlásený Sobota, 23. februára 2019, dnes má meniny Roman, Romana   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
WHO označila rádiové elektromagnetické žiarenie za "možno rakovinotvorné"

Svetová zdravotnícka organizácia WHO v utorok informovala o klasifikovaní elektromagnetického žiarenia v rádiofrekvenčnom spektre za patriace do skupiny 2B z pohľadu rakovinotvornosti, teda za možno rakovinotvorné. Túto klasifikáciu udelila elektromagnetickému žiareniu s rádiovými frekvenciami na základe štúdií potvrdzujúcich zvýšenie rizika gliómu, zhubného nádoru mozgu, medzi používateľmi mobilných telefónov.

DSL.sk, 1.6.2011


International Agency for Research on Cancer, IARC, časť Svetovej zdravotníckej organizácie, WHO, zodpovedná za výskum rakoviny a boj proti tejto chorobe v utorok oficiálne oznámila klasifikáciu elektromagnetického žiarenia v rádiofrekvenčnom spektre za patriace do skupiny 2B z pohľadu rakovinotvornosti, teda za možno rakovinotvorné.

Za rádiovú časť elektromagnetického spektra sa považuje elektromagnetické žiarenie s väčšou vlnovou dĺžkou respektíve nižšími frekvenciami ako má infračervené žiarenie, teda frekvencie od niekoľkých hertzov po stovky gigahertzov prípadne niekoľko terahertzov.

WHO v zatiaľ zverejnenom oznámení nešpecifikuje, či do skupiny 2B zaradila všetky rádiové frekvencie alebo len časť tohto spektra. Ku klasifikácii prišlo ale najmä na základe štúdií zaoberajúcich sa používaním mobilných telefónov, ktoré v súčasnosti používajú frekvencie typicky od 800 MHz po 2.1 GHz.

O klasifikácii rozhodla pracovná skupina IARC zložená z 31 vedcov zo 14 krajín na základe zhodnotenia viacerých štúdií preverujúcich vplyv používania mobilov na zvýšenie rizika rakoviny ale tiež štúdií o vplyve mikrovĺn a radarových vĺn na zamestnancov prichádzajúcich do styku s takýmto typom vĺn.

Vyhodnotením pracovná skupina prišla k záveru, že k dispozícii sú obmedzené dôkazy o zvýšení rizika vzniku najmä gliómu ale tiež akustickému neurómu, zhubného nádoru sluchového nervu, medzi užívateľmi mobilných telefónov. Dôkazy o zvýšení rizika ostatných typov rakoviny sú podľa vedcov nedostatočné.

Mieru rizika pracovná skupina nehodnotila.

V skupine 2B sú klasifikované napríklad viaceré látky, s ktorými človek prichádza bežne do styku, okrem iného výfukové plyny z benzínových spaľovacích motorov, olovo, nikel. "Hodnotenie znamená, že tam môže byť nejaké riziko a preto musíme detailne sledovať vzťah medzi používaním mobilov a rizikom rakoviny," hodnotí v oznámení WHO klasifikáciu Jonathan Samet, predseda pracovnej skupiny.

Podľa WHO je potrebné uskutočniť dlhodobé štúdie intenzívneho používania mobilných telefónov. "Pokiaľ nie sú takéto informácie dostupné, je dôležité prijať pragmatické opatrenia na zníženie vystavenia (žiareniu), ako je používanie hands-free alebo SMS-kovania," odporúča riaditeľ IARC Christopher Wild.

Kompletná správa pracovnej skupiny IARC má byť zverejnená do niekoľkých dní.


      Zdieľaj na Twitteri


Myslíte si, že v prípade reálneho zvýšenia rizika rakoviny kvôli elektromagnetickému žiareniu môže v súčasnosti trvať až desiatky rokov podobne ako pri fajčení, kým sa začnú autority a spoločnosti pôsobiace v tomto segmente správať zodpovedne? (hlasov: 680)

Áno      96%
Nie      4%


Najnovšie články:

Macy čoskoro prejdú na vlastné ARM procesory
Prvá polosúkromná loď na Mesiac úspešne odštartovala
Ryzeny 3000 majú prísť 7. júla
Japonská sonda úspešne zostúpila k asteroidu pre odobratie vzorky
Intel pripravuje prvé 4.0 GHz Pentium
Incident veľkého výrobcu čipov bol vážny, poškodené bolo množstvo čipov
Prvý exomesiac sme možno neobjavili, dáta nie sú podľa vedcov jednoznačné
ARM predstavila výkonné jadro pre servery, pre 128-jadrové CPU
Orange-u Liga majstrov nepomohla, získal len tisícky zákazníkov TV
Ceny pamätí majú za prvý polrok klesnúť o viac ako tretinu, odhadujú analytici


Diskusia:
                               
 

Vyskum ako svina - Je to MOZNO rakovinotvorne.
Ja mam iny vyskum - behat po ceste je mozno smrtelne nebezpecne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Tieto vyskumy momentalne nemaju ziadnu relevanciu. Masivne EM ziarenie rovnako ako prislusne "vyskumy" su len za poslednych par rokov, co je privelmi kratky cas na seriozne posudenie dosahov na ludske zdravie. Ono sa to prejavi mozno o dalsich 10-20 rokov a potom sa mozno nebudeme stihat divit. To je nieco podobne, ako boli problemy s "azbestovymi detmi". Velke problemy sa u tych "deti" prejavili az o veeela rokov neskor vo vyssom veku. Toto bude obdobne.
Odpovedať Známka: 6.6 Hodnotiť:
 

Lenze nahradit azbest a nahradit EM je niec ine :) Neverim ze je to vobec mozne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Škodlivý vplyv nie je až taký výrazný, že by si dostal rakovinu čo ja viem po jednom roku. Navyše riziká sú individuálne - niekto telefonuje 5 minút denne, niekto 2 hodiny. Niekto má telefón pri uchu, iný používa hands-free zariadenie. Myslím, že nikto nepochybuje o tom, že elektromagnetické javy majú pre naše životy množstvo pozitívnych aspektov. Nejde o to, zakázať používanie EM skôr nájsť kompromis kde budeme schopní čerpať jeho výhody a súčasne sa vyhnúť vedľajším škodlivým účinkom. To sa dá dosiahnuť sprísnením existujúcich noriem, zmenou konštrukcie zariadení a pod. Cesta sa podľa mňa nájde aj v tomto prípade. A ktovie, možno aj tieto negatívne skúsenosti nás privedú bližšie k podstate rakoviny. Osobne nepochybujem o tom, že elektrické a magnetické javy majú svoje miesto v živých organizmoch.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Dovolím si s tebou nesúhlasiť. Ja som používal mobil aktívne asi 5 rokov. Som pravák, takže vždy iba na pravom uchu. Raz som zčista-zjasna odpadol. Diagnostikovali mi Astrocytóm - nádor na mozgu nad pravým uchom, presne na mieste, kde sa nachádza anténa mobilu. Nádor mi úspešne vyoperovali v roku 2008, potom ožarovanie. Zatiaľ je to OK, chodím pravidelne na kontroly, ale ver mi, všetko okolo toho neprajem nikomu. U nás v rodine nikdy neboli žiadne onkologické ochorenia. Mňa po tejto skúsenosti nepresvedčí nikto, že mobily mozgové nádory nespôsobujú. V inej diskusii na inej stránke písal k tejto téme lekár, že mal pacientku ľaváčku, ktorá telefonovala len na ľavom uchu a bác, mala nádor nad ľavým uchom. Keďže telefonovať musím, odvtedy snažím sa maximálne používať klasickú bondovku - káblik na ucho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nikto ta presviedcat nebude, ale uvedom si, ze nadory nad pravym uchom malo kopec ludi a verim tomu, ze dokonca aj lavaci sa medzi nimi najdu.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Nemyslim si, ze ti to pomoze, kedze kablik funguje ako antena. Skor by som vyuzil Bluetooth sluchadlo, co by malo byt bezpecnejsie, kedze vyzarovany vykon je niekolkonasobne mensi.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

YMMD with that asnewr! TX
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hey, youÂ’re the goto expert. Thanks for hganing out here.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď ja nepopieram vplyv mikrovlnného žiarenia na biologické deje práve naopak! Ďakujem za osobnú skúsenosť, všetko dobré.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nadory na mozgu boli aj predtym a to ze teraz vsetci ludia pouzivaju mobil neznamena ze tie nadory vznikaju kvoli mobilom. Jednoducho koleracia neznamena kauzalitu. Inac zelam vsetko dobre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nechapem preco nevezmu 1000 potkanov medzi ne podavaju mobili a nesleduju co sa bude diat
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

tak lebo mi sme tie potkany asi to tak vyzera preto to skusaju na nas
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

Wow, your post makes mine look feblee. More power to you!
Odpovedať Hodnotiť:
 

DWJGXu <a href="http://fzwmzafsnvao.com/">fzwmzafsnvao</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

yCjHg2 <a href="http://lgaazvjpykpt.com/">lgaazvjpykpt</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

sak ved aj mas pravdu nie?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Alebo v Terchovskej krcme nadavat po cesky na Janosika.....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://futurama.wikia.com/wiki/Neutral_President
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

a nevedia prist k jednoznacnemu zaveru. zdravy rozum hovori, ze clovek ma mobil drzat pri hlave co najmenej, a ked ho nepotrebuje, tak co najdalej od tela. prikladat si daco k hlave co prudko vyzaruje bezdovodne je blbost.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

a co povies potom nato, ked v 8-poschodovej bytovke maju na streche "tie veci"? Je to nebezpecnejsie ako mobilny telefon?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

ked su pod vysielacom/vykrivacom, tak ich to nezasiahne... taki ludia su na tom vlastne najlepsie :) akurat si musia poriesit signal inak, lebo si moc nezavolaju.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Byvam na 7. poschodi 8. poschodoveho panelaku. Na vedlajsom panelaku je BTS-ka. Kazdeho polroka musim v hale a nad kuchynskou linkou menit usporne ziarovky, lebo vo vypnutom stave v cca 30 az 50 sec intervale bliknu. Usporky na dalsich 2. miestach su OK.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Byvam na 8smom poshodi z osmich. Oproti je BTS-ka. Kazdy rok na jar mi do bytu zateka. Sused ktory byva na druhej strane tento problem nema.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to sú správy: Sulík je "možno debil" a Radičová je "možno krava" :-)
Odpovedať Známka: -0.4 Hodnotiť:
 

ked uz si zacal. Tak na isto vieme, ze Fico je hajzlik, klamar a zlodej. A slota ozran a zlodej
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

a toto už naisto
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

hej ty debil to co si napisal tak si napisal najveciu debilinu lebo teraz tato vlada je horsia ako predosla a teraz ja som to dokoncil
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

On nepisal nic o tom ktora vlada bola lepsia alebo horsia. A to co napisal je bohuzial pravda. Do debilov mozes nadavat akurat sebe, ty dusevny polotovar. Na Sme zaviedli klavirne hodiny a dementi sa presuvaju. Boze preco?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Je tak zanedbatelny, ze v globale radisti to potvrdia urcite svojim zdravym prevazne dievcenskym potomstvom, ze? :D

Este, ze na spravnych miestach sa vzdy najdu ludia, co dokazu zatutlat i farbu vlastnej pleti a nos medzi ocami. :)

.. je jasne, ze kazde umelo vytvorene ziarenie skodi a ovplyvnuje zive organizmy, otazne je iba v akom mnozstve a sile. Cas ukaze kazdu pravdu ...
Odpovedať Známka: 1.5 Hodnotiť:
 

Rozumieš sa do toho asi tak, jak cigán do architektúry procesorov. "je jasné, že každé umelo vytvorené žiarenie škodí" - takže žiarovky (žiarivky, alebo iný zdroj svetla) doma nepoužívate, čo? Hlbšie to ani rozoberať nebudem.

Či vlastne som zabudol, že poprední vedci sa svojími výsledkami nechytajú na inteligenciu Koumaka, ktorý svoje mimoriadne nadanie prejavuje najmä v diskusiách na dsl.sk.

Je jasné a potvrdené, že žiarenie z mobilov s nami niečo robí, no vôbec nie je jasné, či to vôbec nejak škodí, alebo len prechádza telom a či tie dávky v súčasnosti používané sú asi jak mucha pre slona, alebo či sú smrteľné. Možno sa neskôr dozvieme, že až pri 1000 násobnej intenzite sú škodlivé, takto nemajú sílu s telom nič robiť. Možno sa dozvieme, že dostávame 1000 násobné dávky oproti zdravej norme. V každom prípade to nechám na ľudí, ktorí sa tým zaoberajú roky a vážne sa vyznajú a nebudem púšťať do éteru krčmové reči a obviňovať niekoho na základe môjho, ničím nepotvrdeného, výmyslu.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

hmm, tupe teorie jednoho tupceka. ak uz chces polemizovat, mohlo by ta napadnut ze aj to umele ziarenie zo ziarovky pri dlhodobom posobeni na pokozku moze nieco sposobovat.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Však aj spôsobuje.
Lámavosť nechtov a vypadávanie vlasov...
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Ved aj sposobuje popaleniny, to nevies, alebo sa necitis, alebo nemate ziarovku:)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Mozno bude vplyv na zdravie populacie pozitivny. Ked vidim kazdu chvilu dakoho za volantom s mobilom pri uchu. Alebo ked mam problem prehodit so znamym vetu, lebo ma mobil k uchu snad prirasteny a furt sa s dakym vykecava.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Na niečo sa umrieť musí..
Odpovedať Známka: 3.9 Hodnotiť:
 

Ludia umieraju hlavne na smrt.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nuz zajdi si do nemocnice a zisti si kolko ludi zomrelo na starobu v poslednych par rokoch.
Verim ze sa nenajde ani 1. V poslednej dobe sa vzdy vie na co sa zomrelo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nepochopil :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to z namena ze medicina napreduje
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

You have shed a ray of snusihne into the forum. Thanks!
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem, prečo sa tí angličáci trepú na slovenský pokec,tam u nich také niečo neexistuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak zajdem do nemocnice aj tak zistim, ze vsetci pacienti tam umreli na smrt. ;)
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Alebo na infarkt z uctu za pobyt, ked zistili, ze im z toho poistovna skoro nic nepreplati :)
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

A dosledkom infarktu je co? Dosledkom je smrt. Takze sme znova pri tom, ze ludia umieraju na smrt.
A nehadajte sa uz :)
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

.ty si spadol z jahody vsetci pochopili iba ty nas chces presvedcit ze umiera sa na smrt....ano kazdy umrie ale nedavaj take prihorete zvraty ako umierat na smrt...prirovnam to k zvratu: auto havarovalo nehodou..... netreba 2x pisat slovo toho isteho vyznamu ....umriet ako dej konca zivota a smrt je to iste ...nevidim zmysel to kombinovat tak ako ty
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

smrt je dosledok, nie pricina => na smrt sa neumiera, umiera sa na vsetko ostatne. Samotny zivot je umieranie, ktore trva aktualne priemerne dakych 70 rokov.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Dr. House
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

je cigán
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

a Rytmus je bambus
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Now thatÂ’s sutlbe! Great to hear from you.
Odpovedať Hodnotiť:
 

In awe of that answer! Raelly cool!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Never seen a bteetr post! ICOCBW
Odpovedať Hodnotiť:
 

YMMD with that asnewr! TX
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dufam, ze to nebude znamenat zakaz tlace z PDA cez WiFi vo velkom kancli...
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

ked som docital tu anketu, zabudol som, co bolo na zaciatku xD
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tomu sa hovori Alzheimer ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Alebo elektromagneticke ziarenie ktore mozno sposobuje rakovinu...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Vraj u sa nas vo firme na daktorych IP rozsahoch kolegovia mozno flakaju cez pracovnu dobu. Ked trebalo vyrobit paniku s ftacou chripkou, to malo WHO chlapske reci ale o tomtotu naozaj netusim, co si mysliet.

Ale tak anketna otazka naozaj nema chybu. :-)))
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

WHO len zasa raz muti vodu, zaujimave, ze k ockovaniu, kde su dokazane vysledky skodlivosti sa WHO vyjadruje iba kladne.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Myslim ze tieto veci mozu niekomu ublizit, ale je to individualne, no rozhodne si nemyslim ze elektromagneticke ziarenia sposobuju vacsi vyskyt rakoviny alebo inych chorob alebo zeby to malo nejake velke dopady na umrtnost ludi. Sak sa staci kuknut na nasich milion slovenskych dochodcov a mozete si povedat ze novsie technologie urcite nezabijaju :) .
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

http:// pocitace.sme.sk /c/3419236/ziarenie-skodi-ak-tomu-verite.html
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

neviem, co tu vsetci riesite zdravie ... to, ze sa nieco vola "zdravotnicka organizacia" neznamena, ze vsetko, co napisu, je kvoli zdraviu ... vtacia chripka tu bola kvoli zisku farmaceutickych spolocnosti a tento vyplod tu bude pre zdanenie elektromagnatickeho smogu ... ksefty s teplym vzduchom zrejme nejdu dobre, tak sa bude kseftovat aj so studenym vzduchom ;o) ...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

verim tomu keby vsetci mobilny operatori zacali davat volania zadarmo tak vsetkym co im vadi ziarenie by uz boli spokojny
Odpovedať Hodnotiť:
 

a pije sa a aj sa bude pit stale
Odpovedať Hodnotiť:
 

A niekto má wifi router rovno pod posteľou to je zdravé jak sviňa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

o tomto viem už niekoľko rokov od vynájdenia bezdratovej sieti a pod.
nechápem, prečo s tým nikto nič nerobí, niekto vymyslí vynález a ešte je rádioaktívny a zdraviu škodlivé nie len zdraviu ale aj prírode, tiež magnetické žiarenie škodí, zeleni, stromom a všetkému, čo má život.
to je akože pekné... ale čo teraz s tým? WiFi sieť je čo raz najpoužívanejšie v rámci NTBs a iných zariadení...
to je dôvod, prečo ja osobne nemám mobil ani nevyužívam WiFi ani nič podobné. Ja sa mobilom vyhýbam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

TY CO VSETCI POUZIVATE DOMA MIKROVNKU NEZABUDNITE ZE KED SI TAM DATE ZOHRRIAT JEDLKO OZIARITE HO VYKONOM 700W O FREKVENCII TAK 2.5GHZ. CO SA ROVNA 7000 VYSIELACICH WIFI BODOV KEDZE JEDEN WIFI ROUTER MA POVOLENE V SR ZIARIT MAX 0.1W A TO NEZABUDNEM POVEDAT ZE TO CO SI V TEJ MIKRVOLNKE OZIARITE AJ POTOM ZIETE. LEN STACI ZE V TELKE NIEKDO POVIE ZE KED SA NIEKDO VYSERIE NA TRAVU TAK TO SKODI TAK VSETCI SU ZO VSETKEHO V P...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

koľko z Vás uživateľov si to číta na NB s ktorým ste na net pripojený cez Wi-Fi ? okamžite vypnite NB a zahodte routre lebo možno dostanete rakovinu :D

To je asi taká šanca že dostanete rakovinu jak že v 2012 bude koniec sveta.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár