neprihlásený Piatok, 3. apríla 2026, dnes má meniny Richard
Prvá ľudská sonda úspešne vstúpila na orbitu Merkúra

DSL.sk, 18.3.2011


Americká vesmírna agentúra NASA v noci zo štvrtka na dnes úspešne umiestnila na obežnú dráhu Merkúra prvú človekom vyrobenú sondu, MESSENGER, MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging.

Finálny zážih, ktorý sondu spomalil o 862.2 m/s a umožnil zachytiť v gravitačnom poli Merkúra, začal dnes v noci o 1:45:20 a skončil 1:59:58.

O 2:10 NASA zachytila prvý signál potvrdzujúci vykonanie manévru, od 2:45 sonda začala posielať na Zem kompletné dáta o svojom stave potvrdzujúce úspešné uskutočnenie manévru a vstúpenie na obežnú dráhu Merkúra.

Sonda bude obiehať okolo Merkúra po výrazne elipsovitej obežnej dráhe, s najbližším bodom vo vzdialenosti 200 km od povrchu planéty a najvzdialenejším vo vzdialenosti 15193 kilometrov. Jeden obeh bude trvať približne 12 hodín.

Výrazne eliptickú trajektóriu zvolila NASA úmyselne kvôli vyžarovaniu veľkého množstva tepelného žiarenia z povrchu Merkúra zahrievaného Slnkom. Iba krátkodobý výskyt sondy v tesnej blízkosti planéty umožní udržiavať stabilnú teplotu sondy.


Trajektória sondy od jej vypustenia po vstúpenie na orbitu Merkúra (obrázok: NASA / Mysid)



Sonda bola vypustená v auguste 2004, od vypustenia obiehala okolo Slnka a upravovala svoju trajektóriu na vhodnú pre vstúpenie na obežnú dráhu Merkúra. Počas svojho letu dvakrát preletela v blízkosti Venuše a trikrát okolo Merkúra, okrem včerajšieho finálneho priblíženia.

Sonda by mala na obežnej dráhe planéty vydržať minimálne dvanásť mesiacov, jej úlohou je vytvoriť mapu viac ako 90% povrchu planéty, 3D model viac ako 80% povrchu, zmapovať magnetické a gravitačné polia planéty, identifikovať materiál na severnom póle, ktorý vynikajúco odráža rádiové vlny. Zbieranie dát sonda odštartuje 4. apríla.



Najnovšie články:

Ubuntu zvyšuje minimálne vyžadované množstvo RAM na 6 GB
V notebookoch použitý displej znižujúci frekvenciu na 1 Hz, umožňuje desiatky hodín výdrže
SpaceX podala žiadosť o vstup na burzu
AV2 nebol vydaný ani štvrť roka po termíne, dôvod neznámy
Ľudia po 53 rokoch v noci letia k Mesiacu, sledujte prenos
Raspberry Pi veľmi výrazne zdražuje, ceny dosahujú aj stovky eur
Apple má dnes 50 rokov
Ceny RAM a flash pamätí majú výrazne narásť aj v druhom štvrťroku
Užívatelia Gmailu si môžu zmeniť adresu so zachovaním účtu, zatiaľ nie na Slovensku
O2 umožňuje zdieľať paušál s ďalšími mobilnými zariadeniami, za poplatok


Diskusia:
                               
 

Neviem ci to nebude od veci, ale zaujimalo by ma, ci okolo Merkura kruzia aj ine sondy, ktore clovek nevyrobil hm? NASA pouziva aj nieco ine okrem ludi a strojov? nejakych ufoncov?
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

astar s.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Astar s je sonda nie clovekom vyrobena?? to je predchodca tejto sondy nie clovekom vyrobenej??
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

No vyrobili ju "Vesmirni lide", a s nami maju spolocne len oznacenie "ludia", pritom su uplne odlisni od nas, podla toho co vravia ich stupenci :)
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

no...oni su uplne odlisni od beznych ludi, aj bez toho, ze by to musel niekto explicitne vysvetlovat... :-D
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

tato sonda je prva o ktorej s urcitostou vieme, ze ju tam vyslal clovek. nikto nemoze povedat ze sa pred 2 miliardami rokov tadialto nespacirovala ina civilizacia a nepofotila si planetky..
alebo zivna poda pre konspiratorov. nasa tym naznacuje, ze vie, ze si merkur uz obletela ina civilizacia, s ktorou su v kontakte, a tymto sposobom to nenapadne podsuva ludom!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas pravdu, je to tak ako si pisal. Oni vedia co my nie, ich to ale stve,ze my to nevieme, tak nam davaju tajne indicie,aby sme sa dozvedeli,co vedia oni. Ved nemozu povedat priamo, sme v kontakte s inymi civilizaciami a niesme prvi, co poslali sondu k Merkuru.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Ja som myslel ze clovek tam je :D
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

Takze Magio uz pojde aj Martanom. Super
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To je Merkur, nie Mars
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hmm tak to mam potom zle PSC.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Robi ti problem nasledujuca logika:

Merkur - Merkurania
Venusa - Venusania
Zem - Pozemstania
Mars - Martania
...
?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mas tam chybu, kazdy predsa vie ze merkur je praci prasok! Venusu komentovat nebudem nakolko neviem ci tu mozem pisat o veciach pre ludi 18+, Mars je tycinka takze jedina planeta z tebou spomenutych je Zem :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mars ? Tycinka ? Boha ti nahanam po dvore! To sa najlepsie cigaretky, dokonca lepsie jak Klejky! Este aj stary otec s nima dymil!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Merkur je stavebnica!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

My sme mali Merkur v obývačke a bol to čb televízor. Neskôr to bol Saturn. Mali sme aj Urán, ale ten som nikdy nevidel, iba otec ho spomínal a vraj ho zakopal v záhrade. Škoda, vraj bol farebný.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Uran ma babca u seba niekde na pojde,ale je CB, pofotim ked chces vidiet :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdemu podla gusta :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Každý vie, že obyvatelia Zeme sú zemania a obyvatelia Nezeme sú sedliaci ... nič proti E.Tmu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja som raz davno kreslil taketo kruhy pomocou inspira, tam boli same take priesvitne ozubene umelohmotne kolieska a tiez mi vysiel niekedy taky obraz ako je tu ked sa mi koliesko na inspire presmykovalo :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ten kto dokáže vymslieť také trajektórie je fakt kanón. rešpekt.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej, komplikovanejsie to uz neslo vymysliet.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

"Sonda preletela trikrát okolo Merkúra, okrem včerajšieho finálneho priblíženia."

To znamena, ze okrem vcerajsieho priblizenia preletela okolo neho este 3-krat navyse, alebo ze pri vcerajsom priblizeni to zvladla bez preletu okolo neho? :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Od reg.: Pjetro de | Pridané: 19.3.2011 10:44
Odpovedať Hodnotiť:
 

pics or didn't happen.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Evidentne vám všetkým niečo hovorí pohyb v gravitačnom poli viacerých telies... tá sonda sa tam nedostane len tak "jednoducho".
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nuže aj nepriek tomu ze je to veľmi blízko Slnka a gravitačné účinky sú oveľa citlivejšie na malé zmeny a manévre zložitejšie (stačí málo a už nie sme v grav. poli Merkúra, ale Slnka), dostala by sa tam sonda oveľa jednoduchšie (myslím po kratšej dráhe a v kratšom čase), keby mala na palube desiaky ton paliva na zážihy v správnej intenzite v správnom čase na nutné spomaľovanie či zrýchľovanie pri manévrovaní. Najlepšie s ľudskou posádkou aby všetko prebiehalo v reálnom čase a nebolo niekoľko-minutové oneskorenie. Ano exaktná neriešiteľnosť gravitačného problému už i len troch telies tu niektorým niečo hovorí :-)

Avšak vzhladom na to že nemáme tony paliva na korekciu rýchlosti
a nie sme na palube aby sme mohli konať pohotovo, tak to potom je tak, ako to je :-)

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Este ze Vas v skole naucil citat :D :D
Pise sa tam ze je to prva sonda ktora je na orbite nie ktora preletela okolo Merkuru. To znamena ze tato tam zostane dlhsiu dobu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár