neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Galileo bude stáť ďalších 1.9 mld, rok dokončenia nejasný

DSL.sk, 19.1.2011


Len niekoľko dní po zverejnení správy americkej berlínskej ambasády o názoroch Berry Smutneho, CEO spoločnosti OHB-System vyrábajúcej satelity pre Galileo, na tento európsky navigačný systém vydala v utorok Európska komisia správu o súčasnom stave systému Galileo.

Komisia oficiálne potvrdila, že doterajšie predpokladané náklady 3.4 miliardy eur pokryjú len dosiahnutie konfigurácie s 18 satelitmi a to do roku 2014.

Dokončenie konfigurácie Galilea na plných 30 satelitov, z ktorých 27 bude aktívnych a 3 budú slúžiť ako záloha, bude podľa Európskej komisie stáť podľa odhadov ďalších 1.9 miliardy eur.

Kedy bude Galileo dokončený na finálnu konfiguráciu Európska komisia vo svojej správe neuvádza. Prostriedky navyše by mali byť ale podľa správy potrebné v období 2014 až 2020, termín plného dokončenia Galilea je tak zrejme blízky až roku 2020.

Správu Európskej komisie je možné nájsť na europa.eu. O výrokoch Berry Smutneho, CEO OHB-System, sme informovali v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

konecna suma bude tak 20 miliard :)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ak medzitým padne euro, bude to zaujímavé
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja len dúfam že si to tí homosexuálni žabožrúti zaplatia sami a nebude sa im na to skladať celá európa.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

dnes sa mi snivalo ze dsl.sk ma novu stranku:)
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

mokry sen? :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Diera na peniaze...pretoze svet potrebuje aspon 3 rozne take systemy...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

konkurent slovneska
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nemôžeš to tak zovšeobecniť. GPS je majetok armády USA, ktorý láskavo dovolili používať aj civilnému sektoru. Európske štáty preto potrebujú systém, ktorý si budú spravovať sami. Je to vec bezpečnosti. A to isté platí aj pre glonas.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Akej bezpcnosti prosimta? Rusom a cine sa moze vlastny system celkom hodit, lebo keby sa rozhodli bombardovat cecensko/tibet asi by im americania GPS vypli. Koho by mohla proti voli USA bombardovat EU? Nemyslis ze vojna EU - USA by bola politicky neumosna a skoncila by odpalenim nukl. rakiet a teda nik sa o nu nepokusi? Myslis ze system ako GPS nie je mozne nad uzemim nepriatela vyradit znicenim satelitov? Veris ze velmoci nepoznaju polohu satelitov GPS?
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

kto tu hovorí o vojne (aj keď vojenské využitie je to primárne)? Navigáciu používajú napríklad aj bezpečnostné a záchranné zložky, mýtny systém, letectvo a čo ja viem ešte kto všetko. Myslíš si, že je výhodné spoliehať sa na systém, ktorý môžu kedykoľvek vypnúť? (čo sa aj stalo).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A kedy ho v minulosti vypli? EU by urcite nechala v takej situacii galileo bezat?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

útok na dvojičky, obidve vojny v zálive, vojna v kosove. Kedykoľvek keď to vyžaduje bezpečnosť usa, tak znížia presnosť systému. A istotne existuje ďalších "milión" prípadov...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Myslis ze EU by galilea v tych pripadoch tiez neobmedzila kedze tam mala nasedene vlastne vojska? Pravda, okrem dvojiciek. Tiez si nepamatam ze by tieto znizenia presnosti mali niekoho v europe stat zivot alebo zdravie, narozdiel od nedavneho vypadku tiesnovej linky v zilinskom kraji. Takze otazka akej bezpecnosti?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

stale to nechápete, aj keď si už v podstate na to sami odpovedáte: systém bude kontrolovať eú. Ona rozhodne či a kedy vypnúť systém. Nebude na nikom závislá. To je tá otázka bezpečnosti. Snažiť sa znižovať mieru závislosti od iných. Podľa tej vašej logiky by sme nepotrebovali ani armády. Však usa aj tak robí "svetového policajta". Oni nás ochránia...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"stale to nechápete, aj keď si už v podstate na to sami odpovedáte: systém bude kontrolovať eú. Nebude na nikom závislá."

Ale chapem, to ze EU nebude/nie je zavisla na USA je naivna predstava, kedze vacsina statov EU je tiez v NATO. Rusko a cina nebudu, pre nich ma vlastny system zmysel.

"To je tá otázka bezpečnosti."

Akej bezpecnosti?

"Podľa tej vašej logiky by sme nepotrebovali ani armády. Však usa aj tak robí "svetového policajta". Oni nás ochránia... "

To je vasa interpretacia.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

myslím že sa zhodneme na tom, že kto ovláda gps, má strategickú výhodu (či už z vojenského alebo nejakého iného hľadiska). To, že američania sú spojenci eú, neznamená že budú vždy aj konať v záujme eú. Z ich správania či už nedávnej alebo dávnej minulosti potvrdzuje, že im ide v prvom rade o ich záujmy. Nič nerobia len tak pre niekoho iného. A ak sa v takomto duchu pozrieš aj na gps, je jasné, že európa potrebuje mať systém, ktorý bude pod jej kontrolou. Prečo by sme sa mali to všetkom spoliehať na usa? Čo ak sa nájde v usa nejaký blb a zruší z nejakého dôvodu gps pre civilné účely? Možno budeš namietať že je to nepravdepodobné. Pri riešení bezpečnostných otázok sa okrem iného vychádza aj zjednodušene povedané z otázky "čo ak..." a ak sa nedajbože stane, že usa obmedzí gps, už bude pozde riešiť otázku "ako nahradiť gps". A snaha o nezávislosť od usa je aj v iných oblastiach: vlastné vojenské či civilné lietadlá, lode, vojenská technika, kozmický program, nové technológie. Prečo nevyužívame americké?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Smutné je na tom to že Smutný mal pravdu..
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

z tohto budeme smutni este my vsetci, nie len smutny
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

V roku 2020 bude mat uz galileo 31 rokov... Uzasne, tolke prachy to stoji a ked to bude v plnej konfiguracii, uz to bude v podstate zastarale 31 rokov...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

toto som chcel prave napisat si ma predbehol
ze kym to dokoncia pojde to mozno 2-3 roky a satelity bude na prahu svojej zivotnosti palivo a efektivita clankov a podobne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

USA to dokazala uz 60. rokoch...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

USA to dokazalO
US to dokazalI
v US to dokazalI
USA nie je zena (hoci je to riadna defka :D), aby to dokazovalA

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ta Amerika
Tie USA
USA != Amerika
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

USA nie je Amerika
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

nie je to ani "ono" aby to "dokazalO"

USA proved that...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Chalani bludy rozpravate obaja. su to tie spojene staty americke, takze tie USA, akokokvek nezmyselne si myslite ze to znie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

TA krajina
TA federacia
TA konfederacia
... ale spravne by malo byt TIE USA(tie Spojene staty americke)
Odpovedať Hodnotiť:
 

2030 - Vlada USA oficialne upozornuje, ze zariadenia prijimajuce signal GPS verzie II a III prestanu o rok fungovat.
2050 - Ruska vlada oficialne ziada od Somalska uhradenie skod za pad ich uz 2. navigacneho satelitu pocas jedneho roka na ruske uzemie.
2060 - Alexander II Patkolo ako prezident oficialne striha pasku na poslednom useku dialnice BA-KE

Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

somalci zostrelili?
Odpovedať Hodnotiť:
 

2064 - Pada satelit Galileo cislo 4, cim pocet aktivnych satelitov systemu Galileo klesol opat z 2 na 1, nasledkom coho specializovana subkomisia EU pre vedu, skolstvo, satelity a tropicke chrobaky podala navrh na vytvorenie este specializovanejsej subsubkomisie, ktora do roku 2070 vypracuje spravu o stave projektu Galileo a vypise tender na audit aktualneho technickeho stavu. Zaroven subkomisia ziada dalsich 10mld EURO na urychlenie projektu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2100 - rumunska vestica Romanopythia kolabuje pri otazke, kedy bude system Galileo funkcny. Bukurestski lekari ju zatial ani po niekolkych mesiacoch nedokazali priviest k vedomiu. Macka vestice sa zadusila, ked zjedla crepiny z popraskanej krystalovej gule.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

A su tie satelity vo vzduchu alebo len pripravene? Ak vo vzduchu uz by mohli rozbehnut pokrytie europy a zrejme este dalsieho kontinentu ako Glonass
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Sú vo vzduchu, a preto sú nepripravené...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A videl tie satily uz niekto?
Zacalo sa vobec?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Galileo Galilei sa obracia v hrobe.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár