neprihlásený Štvrtok, 9. januára 2025, dnes má meniny Alexej
Google predstavil prototyp netbooku s Chrome OS, rýchlejší Chrome

Spoločnosť Google v utorok predstavila viacero noviniek týkajúcich sa jej webového prehliadača Chrome a pripravovaného operačného systému Chrome OS. Predstavené boli výraznejšie novinky pripravované pre Chrome, obchod Chrome Web Store s webovými aplikáciami pre Chrome respektíve Chrome OS, prezentovaný bol Chrome OS a predstavený bol prototyp netbooku využívajúceho Chrome OS aj časový harmonogram spustenia predaja zariadení s týmto novým OS.

DSL.sk, 8.12.2010


Spoločnosť Google v utorok predstavila viacero noviniek týkajúcich sa jej webového prehliadača Chrome a pripravovaného operačného systému Chrome OS.

Rýchlejší Chrome

Predstavených bolo viacero nových technológií pripravovaných pre nové verzie webového prehliadača Chrome, ktorých úlohou je zvýšiť rýchlosť tohto prehliadača respektíve jeho používania.

JavaScript engine V8 používaný v Chrome bude vylepšený novým JIT kompilátorom s kódovým označením Crankshaft, ktorý pri náročných výpočtoch v JavaScripte dosahuje až dvojnásobný výkon oproti doterajšej verzii.

Celkové skóre nového JavaScript enginu v JavaScriptovom benchmarku V8 sa podľa spoločnosti oproti Chrome 8 zlepšilo o približne 50%. Okrem iného nový JavaScript engine pre efektívnejšiu kompiláciu zároveň zrýchľuje počiatočné načítavanie stránok obsahujúcich veľké množstvo JavaScriptu, podľa Google priemerne o 12%.


Výkon doterajších verzií Chrome a Chrome s Crankshaft v benchmarku V8 (graf: Google)



Crankshaft je už používaný v experimentálnych buildoch Chrome, v ktorej stabilnej verzii sa technológia objaví prvýkrát nie je jasné.

Spoločnosť zároveň prezentovala podporu hardvérovej akcelerácie 3D grafiky cez WebGL a zrýchlenie vyhľadávania integrovaním funkcie dynamického vyhľadávania Google Instant priamo do políčka pre adresu a vyhľadávanie v Chrome.

Chrome Web Store

Spoločnosť v utorok spustila aj Chrome Web Store, obchod s webovými aplikáciami optimalizovanými pre Chrome.

V Chrome Web Store sa nachádzajú platené aj neplatené aplikácie, Chrome Web Store tak slúži ako obchod aj centrálny katalóg bežných zdarma využiteľných webových aplikácií. Spoločnosť zároveň do Web Store začlenila aj rozšírenia a témy pre Chrome.

Po nainštalovaní aplikácie z Web Store je odkaz na aplikáciu užívateľovi prístupný z novej otvorenej stránke v Chrome, v zobrazovanej novej sekcii Apps.


Predstavenie Chrome Web Store (video: Google)



Chrome Web Store je dostupný na adrese chrome.google.com/webstore, platené aplikácie budú najskôr dostupné len v USA.

Chrome OS, netbook s Chrome OS

Spoločnosť tiež prezentovala pripravovaný operačný systém Chrome OS, prvé zariadenia s ktorým podľa pôvodného plánu Google mali byť už v súčasnosti na trhu.

Prezentované informácie o Chrome OS boli takmer výlučne informáciami zverejnenými Google už skôr, väčšinou pred viac rokom pri prvom verejnom predstavení Chrome OS.

Ako spoločnosť už pred rokom informovala, hlavnými tromi charakteristickými vlastnosťami Chrome OS určeného pre využívanie webových aplikácií a postaveného na prehliadači Chrome sú oproti tradičným operačným systémom jednoduchosť používania, bezpečnosť a rýchlosť. Užívateľ sa o operačný systém nemusí starať, tento sa udržiava a aktualizuje na nové verzie plne automaticky.

Užívateľ sa bude prihlasovať k operačnému systému Google účtom. Všetky užívateľove dáta sa budú transparentne v pozadí synchronizovať so servermi Google, užívateľ tak na prístup k svojim dátam bude môcť využívať ľubovoľný počítač s Chrome OS.

Dáta užívateľa z prehliadača, bookmarky, heslá, inštalované webové aplikácie a rozšírenia, atď, bude možné zároveň synchronizovať s prehliadačom Chrome inštalovanom aj na klasickom OS.

Všetky dáta užívateľa na disku sú v Chrome OS zašifrované, jeden počítač tak budú môcť používať rozliční užívatelia bez obavy sprístupnenia svojich dát iným užívateľom. Chrome OS bude navyše podporovať využívanie bez prihlásenia k účtu v inkognito režime, dáta z ktorého sa po odhlásení automaticky vymažú.

Chrome OS nebude podporovať využívanie väčšiny periférií. Z USB zariadení sú podporované myši a klávesnice, disky a kľúče pripojené cez USB zatiaľ nie je v súčasnej verzii možné využívať. Podporované nie je ani využívanie tlačiarní, z Chrome OS sa bude tlačiť pomocou služby Google Cloud Print.

Užívateľ si k svojmu účtu pripojí autorizované tlačiarne, buď s priamou konektivitou na Internet a podporou služby Google Cloud Print alebo pripojené k počítaču s klasickým OS a ovládacím softvérom pre Google Cloud Print. Z Chrome OS zariadenia sa následne dokumenty tlačia zaslaním na servery služby Google Cloud Print, odkiaľ si ich vybraná autorizovaná tlačiareň k danému účtu stiahne a vytlačí.

Integrita operačného systému bude zabezpečená bootovaním s overením originálnosti systémového softvéru pomocou kryptograficky bezpečnej kontrolnej sumy a prípadne jeho nahradením zo záložnej kópie.

Architektúru Chrome OS a z toho vyplývajúce vlastnosti sme detailne predstavili minulý rok v tomto článku.

V utorok spoločnosť okrem vlastností Chrome OS predstavila aj viaceré vlastnosti netbookov určených pre tento OS a predstavila prvý netbook s Chrome OS, Cr-48.

Podľa prezentácie budú mať všetky netbooky s Chrome OS zabudovanú 3G konektivitu, v USA užívatelia získajú na dva roky zadarmo pripojenie od Verizonu so 100 MB prenesených dát mesačne. Vyšší program s viac dátami si budú môcť zaplatiť.

Cr-48 je využívaný v pilotnom programe, v ktorom Google poskytuje Chrome OS netbooky na test viacerým záujemcom z radov vývojárov, firiem a škôl, zatiaľ len z USA.

Cr-48 má 12.1" displej, webovú kameru, klávesnicu plnej veľkosti a klávesom Search namiesto Caps Lock, veľký touchpad, nevyužíva klasický disk ale zrejme flash pamäť, má zabudovanú podporu 3G siete a WiFi 802.11n. Postavený je na procesore Intel Atom.

Výdrž na jedno nabitie batérie je viac ako osem hodín aktívneho používania, v standby režime vydrží podľa Google viac ako osem dní.

Hmotnosť Cr-48 je 1.7 kg, nabootovať by mal do desiatich sekúnd.


Netbook s Chrome OS (video: Google)



Prvé netbooky sa začnú predávať až v polovici budúceho roka, celosvetový predaj by ako prví mali odštartovať Samsung a Acer. Prvé netbooky pre Chrome OS budú postavené na platforme Intel Atom.


      Zdieľaj na Twitteri


Presadí sa podľa Vášho názoru Chrome OS? (hlasov: 459)

Áno      51%
Nie      49%


Najnovšie články:

Uvedený Raspberry Pi 5 s až 16 GB RAM
Japonci vypustili do vesmíru prvý satelit z dreva
Štát potvrdil rozsiahly útok na kataster, zostáva nefunkčný
DisplayPort bude mať novú verziu, umožní monitor pripojiť oveľa dlhším káblom
Priestupný rok 2024 spôsobil na konci roka vážny problém satelitom
Uvedený nový Snapdragon X pre lacnejšie PC a prvé mini desktopy s týmito CPU
Kataster vôbec nefunguje ani dnes, úrad príčiny stále nevysvetlil
Lenovo uviedlo notebook s rozťahovacím displejom, kompaktný ale drahý. Video
Kataster nehnuteľností nefunguje cez Internet ani fyzicky, údajne bol terčom útoku
Nové HDMI 2.2 dvojnásobne zrýchli na 96 Gbps a zlepší synchronizáciu zvuku


Diskusia:
                               
 

ale ak to bude postavene iba na cloude, resp. nebudem moct vyuzit ulozisko v booku, tak ma to mrzi, ale ja to urcite nevyuzijem. Vyuziju to ludia, ktorym staci nieco raz za den pozriet na internete, vyuzit google docs...
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Podla mna je to taka blbost a tak nevyuzitelna vec, ze sa to bude velmi dobre predavat a bude to zas kazdy kupovat...
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

podla mna je to buducnost techniky.... ludia sa budu pripajat prostednictvom netu na centralny server. je to dobre myslene len nie kazdy ma rychly net a naozaj by bolo fajn keby sa dali aj ine veci na tom robit. napr kto chce hrat hry tak ich akoze nespusti? to je blbost. co sa tyka systemu tak ten mal byt na centralnom servery a programy na disku....
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

na hry bude playstation a jej alternativy .-)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

konzoly nemaju sancu v urcitych tituloch na PC ani omylom
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

no vidis, ale aj napriek tomu ich ma doma coraz viac ludi a ten pocet bude stale rast...
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

ale ten rast je sposobeny hlavne nizsimi cenami konzol, ale konzola je na moj vkus prilis uzko zamerana, ked uz si nieco kupim tak nech sa to da vyuzit na viac veci a nie len na hranie a pripadne na surfovanie na nete
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

bude to ako Samsung Galaxy, nikto to nepotrebuje ale každý si to kúpi 2 týždne sa s tým bude nadšene hrať a potom to položí na poličku alebo hodí o zem.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

No a v tom sa mylis. (No mna uz vysla konzola asi 2x drahsie ako priemerny PC). Konzola + tituly s roznymi hramy a ...
Pozri porovnaj si napr PS1 a PS3. Aky je v tom rozdiel. 3 uz dokaze filmy hudbu a nie len hry ako 1. Ten potencial tu je. Konzoly sa budu vzdy vylepsovat dalej. A to uz nehovorim o tom ze vlastnit nejaku novu generaciu konzol je ovela viac ako len drzat v ruke mys a klavesnicu alebo len surfovat po nete...
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

vlastnit novu generaciu konzol je viac ako surfovat po nete? prva kravina, tym si chcel co povedat? dalej:
prve playstation vyslo v roku 1994, po 6 rokoch dvojka uz prehravala aj filmy, a po dalsich siestich rokoch je tu trojka.. ktora dokaze filmy aj hudbu, aj sa pripojit na net. naozaj obrovsky potencial, kto len tusi, kam sa to raz dostane? to bola druha kravina
konzola ta vysla 2x drahsie ako priemerny pc. to, ze si nevies na konzolu stiahnut hry tak, ako by si si ich vedel na pc, je argument mozno pre teba. aj na pc sa hry kupuju. to bola tretia kravina a viac si toho uz nenapisal. nastastie
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

UTFG: ONlive
Odpovedať Hodnotiť:
 

no práveže do budúcnosti podľa mňa budú mať, buď herné konzoly alebo cloud hranie. PC trh mal rapídny nárast, pretože výkon potreboval každý (komu sa chce čakať), ale teraz ide všetko rýchle, rozdiely sú pri bežnom surfovaní a podobných činnostiach malé a naďalej sa zmenšujú a preto sa zužuje okruh ľudí, ktorí chcú výkonnejší HW na hráčov, profesionálov a servre. Kto vie, či to bude tlačiť trh dostatočne vopred.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No ale to iste sa da povedat aj o PC...
Napr bezne hry (teda okrem strategii)sa daju specializovat takmer na vsetky platformy s akou takou grafikou.
Ale netreba zabudat ake trhaky sa vyrabaju iba na konzoly a tie si na PC nezahras... Teda ak si sikovny tak niektore aj hej ale cez simulatory to uz nie je to úprave makove orechove :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

podpora webgl umoznuje velke moznosti pre vyvoj online 3D hier. urcite vsak nebudu natolko prepracovane ako desktopove verzie. verzia quake s podporou webgl uz napr. existuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no určite by na to mohli vydať nejakú dobrú gamesu s unreal enginom http://bit.ly/gBBebW
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre hry si ludia nekupuju netbooky! ani pre strih videa, profesionalnu pracu s grafikou ci editaciu ci tvorbu hudby. netbooky jednoducho na toto nie su urcene a tvoje nadavanie, ze tam proste neide nieco, co tam ani nema co robit je odveci.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

netbooky a tablety si ľudia kupujú iba v rozvojových krajinách ako je napr. USA pretože si nemôžu dovoliť plnohodnotný desktop. U nás na slovensku zase nevieme čo s peniazmi a preto si kupujeme najlepšie kompy s tromi geforskami atď.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

k hram - onlive, gaikai
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no ked ludia zistia, ze sa s tym neda poriadne nic robit, tak sa na to vyseru a nebudu to kupovat.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

No asi to bude zadarmo :D cize nie je co kupovat... mnohym ludom to podla mna moze stacit..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

teda system bude zadara, booky samozrejme musia nieco stat...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ľudia. To musíte dávať všetky svoje sukromne maily a dokumenty googlu?? A este aj ked si chcete nieco vytlačiť tak to musí isť cez good usa google?? Spamätajte sa pokym je este čas!!!
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Radsej sa spamataj ty, ked si naivne myslis, ze Google je jedina hrozba a tym, ze im nedavas maily, ti nic nehrozi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm hlavne by som chcel vediet v com je ta hrozba...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolo by to fajn, keby u nas fungoval mobilny internet :D ale u nas funguje mobilny internet asi iba Dedemu...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Ale len ked mu pri bukake strcia kabel do riti.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

zas tu idete porovnávať netbook, ktorý je určený na surfovanie po nete (mobilné zariadenie s prístupom na net) so strojmi "na ktorých sa dá robiť niečo poriadne". keď chceš renderovať video, hrať hry, tak si asi nekúpiš netbook, nie?
teda kúpiš - na net, ale doma/v práci máš výkonný stroj na prácu
treba sa pozerať aj na to, na čo je dané zariadenie určené, nie len na funkcie, na kalkulačke predsa tiež nehráš hry (aspoň väčšina z nás nie:)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mne vadí najmä výkon. Neverím, že niekedy môže byť interpretovaný kód rýchlejší ako natívny a preto web apps budú (podľa mňa) vždy pomalšie. Webové stránky majú zmysel najmä v tom, že hocijakú informáciu nájdem cez jeden program, cez neho mám prístup ku všetkému, ale webové aplikácie sú už blbosť, pretože natívne (s cloud úložiskom) ponúkajú to isté pri vyššom výkone a tak či tak ich nájdeš na "store"

Čo sa mi ale páči, je, že hocikde sa prihlásiš a máš všetky svoje dáta. Jediný, kto robí rovnako a nepristupuje do služieb len cez prehliadač, je Steam. Všetky savy v cloude, prihlásiš sa u hocikoho, pokiaľ nemá danú hru nainštalovanú stiahneš a hráš, kde si skončil :) Dokonca aj na inej platforme (zatiaľ len Mac a Windows)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

lenze znacna cast vypoctu nebude prebiehat client side ale server side. kludne za par rokov mozno budes robit vo photoshope s ARM procakom a 1GB ram lebo vacsina vypoctov bude prebiehat niekde v cloude.
ja vidim velmi jasnu cielovu skupinu chrome OS - uzivatela ktory si zaplatili google appengine - kupis zamestnancovi netbook s chromeos s ktorym sa bude prihlasovat k svojmu firemnemu uctu na google apps. Cely firemny groupware bude mat uzivatel pristupny bez vpniek, zavirenych windowsov atd atd. naklady na appengine su zaroven podstatne nizsie ako naklady na vlastny exchange/nejake *NIX riesenie + nehovoriac o tom ze google apps dokaze adminovat kazdy polodebil (co ale ohrozuje moju pracu -asi sa budem tiez musiet "prestahovat" do cloudu)
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Presne, aj keď ja som to myslel kúsok inak. Proste si zober netbook a klikaj po stránkach a porovnaj si to s rýchlosťou hocijakej natívnej aplikácie na normálnom PC. Stránky sú interpretovaný kód a preto trvá jednak stiahnutie údajov z cloudu niečo a jednak aj vykreslenie z cache, preto, narozdiel od natívnych aplikácie, klikneš a čakáš...nezávisle od rýchlosti servra. So streamovaním obrazu, zvuku a spätne vstupmi používateľa je to kúsok lepšie, žiaden kód sa neinterpretuje ani nevykonáva a je neustály tok dát oboma smermi, takže tam to môže byť oveľa rýchlejšie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

by the way...pôjde na tom quake live? :D
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

pokiaľ viem, tak na to treba silverlight, ktorý je od microsoft... takže tak skoro asi ešte nie:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial viem tak funguje aj na linuxe a macu takze pochybujem plus id software nieje zrovna firma ktora by bola fandom proprietarnych rieseni. tipujem ze za par rokov nam carmack opat da na vianoce zdrojaky ;). vyjadril sa ze opensourcne aj zdrojaky doom3 enginu tak potom pride snad na rad quake live ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Quake live ide na jave,ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze google prisiel s kompetnym netbook konceptom, nielen hw samotnym... dufam dsl da nejake info ako sa to ujme, som celkom zvedavy kolko ludom to naozaj bude stacit a vyhovovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem, cela tato chrome mania, je to ako OS v OS, vymyslanie kolesa. To uz sa mi viac pozdava .net (java sa na desktope moc nepresadila, ale v podstate aj ta). Tam aspon clovek moze programovat v serioznom jazyku a pracovat s normalnymi systemovymi prostriedkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

však tam môžeš programovať viac menej v hocijakom jazyku...akurát to musí byť server side a výsledky musia byť cez browser dostupné :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Užívateľ si k svojmu účtu pripojí autorizované tlačiarne, buď s priamou konektivitou na Internet a podporou služby Google Cloud Print alebo pripojené k počítaču s klasickým OS a ovládacím softvérom pre Google Cloud Print. Z Chrome OS zariadenia sa následne dokumenty tlačia zaslaním na servery služby Google Cloud Print, odkiaľ si ich vybraná autorizovaná tlačiareň k danému účtu stiahne a vytlačí.



na kerúúú piču

si budem chciet vytlačiť brofist a namiesto "moj komp > tlačiaren" to pojde "moj komp > ameeeeeerikaa > tlaciaren"
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Cele sa mi to paci. Ty, ktorym stacil netbook doteraz bude stacit aj toto a pritom to bude v mnohom ovela lepsie. Ale to tlacenie som aj ja pozeral a to je teda kardinalna blbost. To musel vymysliet poriadny hulic. Dufam, ze ho rychlo najdu a ten matros co pri tom palil mu zhabu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to sice troska na hlavu postavene.. Ale tak lepsie to nevymyslis.. bohuzial :) Nemozes plavat aj zostat suchy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda, ze tam dali taky radiatorovy CPU. Je to zalozene na linuxe tak mohli siahnut po niecom uspornejsom.

Ze by to bolo kvoli tomu zasratemu flashu ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Konecne ktosi, kto ma gule robit konkurenciu MS v OS pre ludi, bo Canonical to zatial moc daleko nedotiahol, aj ked by som bol rad aby boli aspon 3-4 bezne pouzivane OS a kazdy od ineho SW developera, urcite by 1 OEM licencia akehokolvek OS nestala fasistickych 100,- € a kludne by mohla byt aj bezplatne, jasne to je ten spravny smer, my vam dame gratis OS a ak chcete, minajte €€ v nasich e-storoch, takto ma clovek aspon na vyber, kdezto ked si chcem teraz kupit NB, cenu OS mam vacsinou zapocitanu v jeho cene a to je pekne svinstvo ze nie su vsetky v ponuke aj bez OS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jj na jednej strane trhove hospodarstvo a demokracia a na druhej ti to nutia a nemas na vyber
Odpovedať Hodnotiť:
 

dominancia MS musela raz skončiť, na desktopoch to vyzeralo aj vyzerá biedne, jediný, kto má výrazne nad 1% okrem MS je Mac a ten rastie tak pomaly, že ak nespravia niečo neuveriteľné tak to ešte potrvá, kým sa vôbec stanú aspoň nejaká konkurencia pre MS. Avšak tablety a netbooky s chrome OS pekne zamiešajú kartami a ľudstvo bude o krôčik ďalej od závislosti na MS :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OS cez net? hmm...zasierat net pomalym systemom to uz je ine kafe...niekomu je asi tazke nosit zo sebou kluc?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

inak osobne dosahujem na sunspideri 320ms ci ake su tam jednotky a s firefoxom 900+daco , procak E6600 2.4ghz....A neviem ako je to s tymi najnovsimi FF ale s mojim nedosiahnem 100 v acide 3...chrome to uz par verzii zvlada
Odpovedať Hodnotiť:
 

rovnako ako Linux ani toto sa masovo nepresadi u beznych uzivatelov vyuzivajucich PC na hry a porno :D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

linux je na porno omnoho lepsi ako windows ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je potrebne pripojenie na internet, inak nespravim ani hovno. Ake to ma vlastne vyhody oproti normalnemu OS? Je to iba velka bublina a kazda bublina raz praskne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak v dnesnej dobe ti bezny PC bez pripojenia na internet je aj tak na hovno :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

to ano ale bezny PC je bez internetu pouzitelny a so všetkými dátamy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviete ci sa bude dat na tom pozerat porno?
Ved najvacsi trafik na sieti sposobuje porno, lebo homo sapiens ma libido ako bonobo.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár