neprihlásený Pondelok, 6. apríla 2026, dnes má meniny Irena
K dispozícii Ubuntu 11.04 Alfa s Unity namiesto Gnome desktopu

DSL.sk, 6.12.2010


Spoločnosť Canonical na konci minulého týždňa vydala prvú alfa verziu novej pripravovanej verzie 11.04 svojej populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu.

Podstatnou zmenou v novej verzii 11.04, s kódovým označením Natty Narwhal, je výmena štandardného desktopu z Gnome za Unity.

Unity je desktopové prostredie postavené stále na platforme Gnome ale vyvinuté priamo spoločnosťou Canonical pre Ubuntu, vo verzii Ubuntu 10.10 je Unity použité ako štandardné rozhranie edície pre netbooky.

Od štandardného rozhrania Gnome sa Unity odlišuje v troch hlavných črtách, spúšťač aplikácií a manažér otvorených okien je typu Docku v Mac OS X a taskbaru vo Windows 7, je umiestnený štandardne vertikálne a aplikácie podobne ako v Mac OS X využívajú jedno globálne menu.

V prvej alfa verzii je už prítomné Unity, pri prihlásení si je možné vybrať medzi Unity a štandardným Gnome desktopom, pod označením Ubuntu Classic Session. Unity beží nad Compizom a vyžaduje tak grafiku s podporou hardvérovej akcelerácie 3D. Podpora jedného globálneho menu zatiaľ nebola integrovaná do všetkých aplikácií, napríklad prítomný Firefox 4.0 Beta 7 využíva svoje vlastné menu.

V budúcnosti plánuje Canonical desktop ešte viac odľahčiť a spúšťať Unity na jednoduchšom serveri Wayland nahrádzajúcom X server, podľa Marka Shuttlewortha je ale testovacie verzie Ubuntu s Wayland možné očakávať až o rok, teda po vydaní Ubuntu 11.10.

Zväčšiť
Ubuntu 11.04 Alfa 1 s Unity, kliknite pre zväčšenie (screenshot: Softpedia)



Verzia Ubuntu 11.04 Alfa 1 je postavená na jadre 2.6.37-rc3, vo finálnej verzii sa má objaviť jadro 2.6.38. Nové jadro oproti verzii v Ubuntu 10.10 prináša okrem iného podľa Canonical viacero noviniek zlepšujúcich odozvu desktopu.

Prvú alfa verziu Ubuntu 11.04 je možné sťahovať z ubuntu.com, táto verzia samozrejme zatiaľ nie je určená na produkčné použitie bežnými užívateľmi. Ďalšia alfa verzia je naplánovaná na začiatok februára, stabilná finálna verzia Ubuntu 11.04 by mala byť vydaná 28. apríla 2011.



Najnovšie články:

Artemis II vstúpila do sféry vplyvu Mesiaca, pri oblete stratí komunikáciu na 40 minút
Tohtoročné CPU Intelu pre notebooky majú mať až 28 jadier, pre desktopy 52
Artemis II je za polovicou cesty k Mesiacu, dostane sa ďalej ako všetky misie Apollo
Windows 11 sa opäť automaticky upgraduje dlho pred skončením podpory
Ubuntu zvyšuje minimálne vyžadované množstvo RAM na 6 GB
V notebookoch použitý displej znižujúci frekvenciu na 1 Hz, umožňuje desiatky hodín výdrže
SpaceX podala žiadosť o vstup na burzu
AV2 nebol vydaný ani štvrť roka po termíne, dôvod neznámy
Ľudia po 53 rokoch v noci letia k Mesiacu, sledujte prenos
Raspberry Pi veľmi výrazne zdražuje, ceny dosahujú aj stovky eur


Diskusia:
                               
 

Aj Backtrack je uz inac R2 :)) snim je viac srandy ako s Ubuntu :P
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

How did you realize?
I BACKTRACKED IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4chan
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

A čo je na tom akože také prevratné? Už vo wáindows 95 sa dala nastaviť lišta na bok, a do nej si dať ikonky to v linuxe až teraz objavili? Hahaha, keby radšej doriešili stabilitu systému a nie takéto kravinky riešili.
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Nie je to len o ikonkách. Vyskúšaj a až potom komentuj.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

nemám záujem
Odpovedať Známka: -9.4 Hodnotiť:
 

Stojíš si na kábli? Nevyskúšaš, nevyjadruj sa.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

drž papulu
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tvoju?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

áno tvoju
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

V tvojom smutnom zivote kde si nenaprogramoval ani ciarku dobreho kodu je smiesne hodnotit nieco comu absolutne ale absolutne nerozumies.

Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

hej videl si môj kód? a kde? odhliadnuc od toho že som sa nepýtal na tvoj názor lebo ma ani nezaujíma, ak hodnotíš kvalitu života podľa kvality kódu tak by si mal vyhľadať pomoc odborníka, pretože v tom prípade patríš na psychiatriu
Odpovedať Známka: -8.3 Hodnotiť:
 

pocuj chalan pri vsetkej ucte k tebe a tvojmu nazoru, si drzy. normalne sa ti snazime vysvetlit ze je asi naozaj neprimerane sudit stabilitu systemu na zaklade nuloveho podlozenia tvojho nazoru. ja mam skusenosti s tym ze moj ubohy stary 5 rocny Centrino NB HP nx6110 dokaze pri 1,2 GB ram stravit 2 hodiny pri 80% zatazeni (20% mam na systemove poziadavky) pri roznych vypoctoch a este sa mi nestalo ze by mi Ubuntu spadlo popripade malo nejake zvlasne vykyvy. toto sa o windows na mojej konfiguracii a po roznych nastavovackach povedat neda, ak neratam to ze dostat mnou vyuzivanu platformu na vypocty (oof2 a umatic) je prakticky velmi zlozite.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

aby bolo jasné ja nesúdim stabilitu kernelu ale so stabilitou ubuntu...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

sorry blizzboz, ale momentalne posobis tak ze tvoj kod je stvorec, stvorec, trojuholnik, kruzok, trojuhonlik, krizik
v nejakej hre na playstation
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem o tom ze by meno Frantisek Hliva figurovalo v schvalenych commitoch kernelu. Nenechaj sa vysmiat ale chujoviny z .Netu a aspsuxu nepovazujem za kvalitny kod nech je v nich napisane hocico.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Sorry, ale to je veľmi hlúpy názor. Napríklad v jave sú riešené obrovské enterprise softvéry. .Net je z rovnakého súdka ako java.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

fakt že .NET a C# chvália dokonca aj užívatelia linuxu hovorí sám za seba:

http://bit.ly/fdjRQH
http://bit.ly/gbx7jg

u ASP.NET treba rozlišovať medzi ASP.NET WebForms a ASP.NET MVC
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

abclinuxu a root neberiem ako relevantne zdroje a uz vobec nie meku kvalitnych prispevkov a nazorov (toboz nie dsl :)).
U asp.net netreba nic rozlisovat to je sracka cez sracku.

Kvalitne enterprise riesenia neexistuju. Existuju len tie viac pouzivane a tie ktore este neprerazili. Hlavne nejde o kvalitu ako taku ale dopyt zakaznika a hypo imagu ;).
Viem ako to chodi, kto to bastli a ako sa to propaguje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podstatné je, že existujú a na čom sa robia ;)
To už nie sú veci pre deti ako trebárs PHP
Odpovedať Hodnotiť:
 

a myslíš že to niekoho zaujíma čo ty berieš ako relevantne zdroje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

>>U asp.net netreba nic rozlisovat to je sracka cez sracku.

lebo tomu nerozumieš
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som zvedavý, či aspoň štvrtina aplikácii z repozitárov bude s týmto globálnym menu kompatibilných. Myslím, že to prinesie viac problémov ako úžitku. Klasika na spôsob Ubuntu.
Odpovedať Známka: -5.2 Hodnotiť:
 

ak nebude podpora apps si nechaju osobitne mnu ala chrome
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No však ja nepochybujem o tom, že nejaké záložné riešenie tam bude. Ale je rozdiel, keď je takéto niečo v systéme od začiatku (OS X), a keď sa niečo zavedie teraz - milión aplikácii to podporovať nebude, tam sa to bude dať použiť a tam nie, chaos jak hovado => ľudia sa to budú snažiť vypínať.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Nie je potrebné, aby to podporovali samotné aplikácie, zabezpečí to samotná infraštruktúra, pokiaľ sú tie apps urobené štandardne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz bezim na tom druhy tyzden. ale ze by som prisiel na to ako tam nieco prida / odobrat tak to teda nie
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

staci ked ti bezi aplikacia pravym mysidlom potvrdit aby bola nechana na liste ikona aplikacie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak hlavne treba pockat kym sa niekto z canonicalu vyjadri ze unity v 11.04 je pouzitelne. pokial viem zatial je to bieda a urcene pre vyvojarov alebo treba pocitat s tym, ze proste niektore veci nenastavis pripadne to bude trpiet skaredymi bugmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s docky s nastavenym window dodge
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mozno by sa pre uplnost zislo povedat, ze Gnome desktop nie su len (najviditelnejsie) komponenty ktore v Ubuntu vymenili. Velka cast vybavy Ubuntu stale pochadza z projektu gnome.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Unity v 11.04 nefunguje veľmi dobre, beží ešte nad Compizom a napr. alt-tab spôsobuje crash desktopu; kto chce vyskúšať, odporúčam radšej 10.10 "Netbook Edition".

Tam to beží miesto compizu nad zobrazovacím systémom "Mutter", ktorý je však takisto stále vo vývoji a má problémy predovšetkým na ATI kartách. S opensource drivermi sa zle prekresľujú napr. ikony (ale použiteľné to je), zato s fglrx je to takmer nepoužiteľné, pretože prekresľovanie window decorations je neuveriteľne pomalé - odporúčam zatiaľ ostať pri opensource. Malo by sa to zlepšiť s vydaním catalyst 10.12 niekedy okolo vianoc.

Unity je desktop vyvíjaný Canonicalom špeciálne pre Ubuntu, stále sa však pracuje aj na Gnome Shell; sú tam nejaké podobnosti a niektoré veci sú riešené inak; čo sa mi napríklad páči, konečne prekonali predsudky a využili Win-key na otváranie hlavného menu. Tiež beží na mutter.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

co dodat, welcome linux :-))
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Vieš, čo znamená to "Alfa"?
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

ze mas defaultne v distro vsetky dieli alfa, toho mimozemstana z planety melmak
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

pobavilo!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Unity bežalo na Mutter-i, teraz beží na Compize a aj v budúcnosti bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, zdá sa, že máš pravdu. Každopádne, budú ešte musieť čo-to doladiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

načo sú vôbec dobré všetky tieto ubuntá?
načo?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

ja by som vam tie ubunty zakazala!
aj tie internety!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

internety uz zakazuju...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

so what!, si spravime dalsie, as goood intended
Odpovedať Hodnotiť:
 

najprv skusit, potom hovorit. mama bola tiez proti tomu. zacala ho preferovat asi po 2 tyzdnoch pouzivania. Teraz bezime na Ubuntu (+ dualboot Win7 - Widle sedm - a WinXP).
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo mi dosť vadí na linuxových distribúciách sú tie rozmazané písmená.
resp. buď sa dajú nastaviť ako rozmazané (clear type) alebo veľmi hranaté.
nepáči sa mi to.
alebo, vo firefoxe sa nedá vypnúť ten clear type.

prečo sa to nedá nastaviť tak ako vo windowse ?

ináč, popri windows xp mám nainštalované aj Ubuntu 10.10
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Rozmazané? V linuxe sa dá (na rozdiel od win) nastaviť niekoľko spôsobov zobrazenia fontov.

Subpixelové vyhladzovanie (= "cleartype") môže byť také i onaké - horizontálne / vertikálne, RGB / BGR a pod.

Čo sa týka ubuntu, vždy mi dobre fungovalo východzie nastavenie, ale možno pre tvoj monitor sa treba trocha pohrať. Predpokladám samozrejme, že máš nastavené natívne rozlíšenie monitora.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ubuntu povazujem vdaka vyslovene katastrofalnemu GUI pre masy za nepouzitelne, priblizit sa k intuitivnosti MAC OS je podla mna ta spravna cesta, akurat sme sa s kamaratom o tom doobeda bavili, sice je to tvrdy linuxak, ale zhodli sme sa na GUI MAC OS, uplne idealne by bolo sprimitivnit GUI az na uroven iOS, nech s tym vie robit aj moja 82-rocna babicka tak rychlo ako sa to naucila s iPhonom (hned), len dufam ze ich nenapadne spravit nieco typu iTunes, tak debilny program, si ani neviem v rychlosti spomenut k comu by sa to dalo prirovnat :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

v com je to gui vyslovene katastrofalne?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

povedz bfu, nech tam najde ovladanie zvuku a bude v <>
Odpovedať Hodnotiť:
 

rozkliknem indikacny applet a je tam moznost predvolby zvuku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

u hodin, presne ako vo windows :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ono sa to mozno nezda alebo o tom bezni ludia nevedia ale canonical si pravidelne nechava robit testovacky s roznymi skupinami ludi. ostatne to bolo prave spomenute unity.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

netreba 100 nastaveni a variaci .. staci jedno prednastavene, jasne, zretelne, nerozmazane aby sa s tym clovek nemusel tolko hrat .. vid apple style. zapnes a ides ..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Opakujem, mne to vždy fungovalo dobre s prednastaveným. Ale ak má niekto problém, nie je stratený.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja s tym pismom nemam tiez problem...ale to je len sila zvyku... ked idem na windows tak sa mi nepaci to pismo...je to vec nazoru a zvyku...
Apple style ma jednu vyhodu... mas unifikovane zariadenia na ktorych to bezi takze celkove upravy a prisposobenie je o to jednoduhsie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale toto vsetko ma aj Opera.. Hups to bolo asi od veci O:-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vsetko je vyvinute operou od nej to okopiruje OS X z toho linux z toho firefox z neho windows a z toho skodovka z ktorej to okopiruju cinania a upravia to na tenisky
Odpovedať Hodnotiť:
 

a na tie tenisky daju logo IMB pretoze cim vas carek tym vac adidas
Odpovedať Hodnotiť:
 

IBM* :D
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár